אהבותיהן הכמוסות

נוב 12

(צילום: כפיר בולוטין)

חיים נוי על "הסודות" בבית ליסין: מחזה מהפנט, כובש ובועט, על חייהן של בחורות חרדיות במדרשה דמיונית בצפת.

 

 

"הסודות", בתיאטרון בית ליסין, הוא מחזה מהפנט, כובש ובועט, המסיר את הלוט מעל חייהן של בחורות חרדיות במדרשה דמיונית בצפת. הדר גלרון כתבה את המחזה בהשראת סרטו של אבי נשר, לפי התסריט שלה ושל נשר. המחזה עוסק בנשים צעירות הכבולות לחוקי הדת השמרנים, נתונות למרות הדין והגברים, אהבותיהן הכמוסות, יצריהן וסיפור התבגרותן בעולם שבו אסור לחלום מחוץ לחוקי הדת והמסורת.

העלילה עוסקת בנעמי, בתו של דיין חרדי, המצליחה לשכנע את אביה לדחות חתונתה ולאפשר לה ללמוד במדרשה לבנות בצפת. חלומה החתרני הוא ללמוד בפרויקט סודי ולהיות רב-אישה אורתודוקסי. נעמי היא עילוי תורני, ומנהלת המדרשה, הרבנית דבורי שהיא מיוזמות הפרויקט, מסכימה לצרפה לתכנית. היא מפרה הבטחתה לאביה של נעמי, הדיין הס, להכין את הבת לחיי נישואין, לאחר פטירת אמה. היא מתנה זאת בכך שנעמי  תהיה החונכת (החברותא) של מישל, נערה סוררת שנכשלת בכול. הקשר בין הבנות מוביל אותן למחוזות אסורים, עיסוק בתורת הנסתר ואפילו ליחסים ביניהן.

ההצגה שונה מעט מן הסרט – נמוגה דמותה של הצרפתייה המסתורית וגם הסיום אינו זהה, כל זאת נוכח האופי התיאטרלי השונה מהסיפור הקולנועי.  עם זאת, מדובר במחזה החושף את חיי הנשים הצעירות ואת עולמן הכמוס והגלוי.

כפיר אזולאי ביים להקת שחקנים מוכשרת ופקח לעיני הצופים הצגה מרתקת, קסומה ומפתיעה.

יעל וקשטיין מגלמת במשחק מרשים את נעמי הס הפיקחית והסקרנית, ומצליחה להיכנס לתפקיד באורח מקצועי, נפלא ומרגש מאוד.

מיכל שטמלר המצוינת היא מישל, תפקיד שגילמה גם בסרט, ומשלבת בדיבור אקצנט צרפתי מקסים. ליאת גורן נהדרת ראויה לתשבחות מיוחדות על תפקידה כרבנית דבורי, וכל הליכותיה מכובדות, מקצועיות ותואמות את התפקיד.

יניב לוי מגלם מצוין, בביצוע רענן ותוסס,  את ינקי, כליזמר וגם עוזר רוקח המתאהב במישל. עמי ויינברג מוצלח ומשכנע בתפקיד הדיין הס.

קרן מרום הנפלאה גונבת לפרקים את ההצגה בתפקיד שיינה, תלמידה במדרשה, הבולסת חטיפים, תוססת, מארגנת ועוזרת, ומייחלת לאביר לבבה.

דורון בלנק מגלם היטב את מיכאל, ארוסה של נעמי, והוא תואם לחלוטין את מהות התפקיד, שבו דעת הגברים היא השלטת. לורין מוסרי מוצלחת מאוד ומקסימה כמירי, הנערה שחוזרת בתשובה. בר אקרמן מגישה משחק ראוי ומשובח כאביגיל וכמלצרית. אלינור דוד, דניאל היב ואליה לסרי, נהדרות כבנות המדרשה. דניאל גם מרשימה בסצנת הפתיחה ככלה הצועדת לחופתה. הבנות כולן מלוות את ההצגה גם בשירה, ענוגה ומוצלחת מאוד.

פולינה אדמוב עיצבה את התפאורה הפרקטית והמקסימה. עפרה קונפינו עיצבה את התלבושות המסורתיות והיפות. אלעד אדר אחראי למוזיקה הקסומה, זיו וולושין לתאורה הראויה ועמית זמיר עיצב את התנועה היפה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *