בסוף הכל דבש

פבר 08

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "תפוחים מן המדבר" בבית צבי: הפקה קולחת, נוקבת ומרגשת, העוסקת במציאות הישראלית של חרדים נגד חילונים, מאבק הדורות וזכויות האישה.

 

"תפוחים מן המדבר", המחזה הנודע של סביון ליברכט, המוצג בבית צבי, הוא נוקב ומרגש. ההפקה המעניינת, הקולחת והדרמטית, המהולה בטקסטים קומיים ושנונים, עוסקת בקוטביות בחברה הישראלית, בקונפליקט בין חרדים וחילונים, במאבק הדורות ומקומה של האישה. כל זאת מוצג באורח ייחודי ומשובח בזכות הבמאית מאיה ניצן שארגה הצגה יפה, מצחיקה ומרגשת. במיוחד יש לציין את קטעי התנועה והמחול, היפים והחינניים.

העלילה עוסקת בבני משפחת אברבנאל, משפחה חרדית-ספרדית מירושלים. האב, ראובן, ויקטוריה אשתו ובתם היחידה רבקה בת ה-18. האב רואה עצמו כראש המשפחה וכמחליט הבלעדי על כל אורחות החיים. הוא רודה באשתו ובבתו, מתעמר בהם וגם מחליט לשדך לבתו אלמן מבוגר עם ילדים. הנערה מורדת בחיים שהאב כופה עליהם, מכירה בחור חילוני ונמלטת עימו לקיבוץ בדרום, שם הם פותחים בחיים חדשים. בני המשפחה מגיעים אליהם בניסיון להחזיר את הבת הסוררת הביתה ואולם העקשנות שלה, הנאמנות לעקרונותיה ולחופש הבחירה, גוברים. בסופו של דבר גם האב העריץ מתרצה וסועד עימם תפוחים בדבש, מאכל שהיה מקבל רק פעם בשנה, בבית היתומים שבו גדל.

דנה עדיקא מגלמת בכישרון רב את ויקטוריה, הכנועה לשיגיונות בעלה עד שהיא מצטרפת למרד של בתם, נגדו. מור חנסון, שחקן עם פוטנציאל מצוין, משובח בתפקיד ראובן אברבנאל.

סופי נוז'יקוב, שחקנית מבטיחה ומוצלחת, מגלמת ללא דופי ובחינניות רבה את הבת רבקה. משחקו של דניאל נחמן, בתפקיד דובי, בן הזוג של סופי, מוקפד ומעולה.

מי שגונבת את ההצגה היא סתיו בן יוסף, בדמות שרה, אחותה של ויקטוריה. סתיו מגלמת את התפקיד בצורה מופלאה ואין ספק כי היא שחקנית רבגונית ומוכשרת במיוחד. שרה היא רווקה וגיבנת קמעא, החולמת על בחור ראוי וגם על טיול לוונציה. היא מתירנית ומגלה שבקיץ אינה לובשת בגדים תחתונים.  הסצנה שבו היא ממתינה עם ראובן בתחנת האוטובוס היא מעולה ורבת מעוף וראויה לתשואות מיוחדות.

התפאורה בעיצוב אוריין אורן היא מינימליסטית ונאה  ובנויה משולחן וכסאות עקומים, וגם מהבית בקיבוץ ומשדה השיבולים האופף אותו. מאי ברנע עיצבה תלבושות יפות וראויות ומתן פרמינגר עיצב תאורה נאותה. עמרי דגן אחראי למוזיקה המקורית והחיננית.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *