המאהבת, הבעל ומעצב הפנים

ינו 14

(צילום: ז'ראר אלון)

(צילום: ז'ראר אלון)

חיים נוי על פאניקה, בתיאטרון הבימה. קומדיה בריטית מטורפת שאין בה רגע דל, על זוגות, מאהבים ובגידות.

 

פאניקה, מאת המחזאי הבריטי רובין האודן, המוצגת בתיאטרון הבימה היא קומדיית מצבים מטורפת שנועדה רק להצחיק ועושה זאת באורח מושלם. הקהל גועה מצחוק , נזכר בבדיחות גם באמצע הלילה ובבוקר – שוכח הכול.
האודן אחראי לכמה וכמה הצגות מוצלחות ומופרעות ובמחזה הזה קורץ בהצגה הזו למחזאי ז'ורז' פיידו שהתמחה בהצגות כאלה. על הבמה מספר זוגות הנקלעים למצבים מביכים וכל ניסיון ליישר את ההדורים, רק מגביר את קצב הצחוק הפרוע.
העלילה עוסקת בקלאריס שמזמינה לביתה את המאהב הצרפתי שלה כיון שבעלה עומד לצאת למסע עסקים. לאמיתו של דבר הוא עומד לנסוע למאהבת שלו. העניינים מסתבכים כאשר כל הזוגות מוצאים עצמם בבית יחד עם מעצב פנים שכופים עליו להתחזות למאהב, ובעלה של המאהבת, שמגיע לברר את כל הקושיות. כולם טועים בכולם, מסתבכים בשלל שקרים ומוצאים עצמם במצבים הזויים ומטורפים. הקהל מגיע לסף דמעות מרוב צחוק עד לסיום שטיבו טרם התחוור לנו, לאמתו של דבר.
אלון אופיר ביים קומדיה פרועה והצלחתו נמדדת בכך שאין בה רגע דל והשחקנים זוכים לא פעם לתשואות רמות וגעיות צחוק מהצופים. בכלל, לביים קומדיה זו עבודה קשה , הדורשת מיומנויות מיוחדות מהשחקנים.
איילת רובינסון (קלאריס), המצוינת, היא רצינית להכעיס ובעצם גורמת לצחוקים רמים בשל ההסתבכויות וההמצאות שלה, בניסיון להתיר את הקשרים. טלי אורן מעולה כדייזי המאהבת וגורפת צהלות מהקהל בגלל המימיקה ובמשחק הגוף והעוויות הפנים שלה. קובי מאור, שמשחק נהדר את בוב, בעלה של דייזי, זוכה כמה פעמים לתשואות מהקהל על שהצליח לעורר פרצי צחוק בלתי נשלט. נתי רביץ מגלם בהצלחה רבה את רוג'ר בעלה של קלאריס וההסתבכויות שלו מצחיקות ומגולמות נפלא. יואב דונט ראוי לתשואות מיוחדות על גילום מצוין של המאהב הצרפתי. מי שגונב לא אחת את ההצגה הוא עמי סמולרצ'יק במשחק מעולה,כמעצב הפנים שנאלץ להיות שרברב, מאהב, בעלה של דייזי ואפילו גברת.
ירון פריד אחראי לתרגום הקולח. אלכסנדרה נרדי עיצבה תפאורה בריטית מעולה ויפה. ילנה קלריך אחראית לתלבושות המצוינות. מיכאל גוטליב אחראי למוזיקה היפה ומאיר אלון עיצב תאורה ראויה.
ברור שזו אינה הצגה דרמטית או מחזה עם הילה מיוחדת. זו קומדיה שנועדה לגרום לקהל לצחוק בקול רם ופרוע והיא עומדת במשימה. אין דבר ראוי יותר מכך בימים קרים, מתוחים ורוויים בצרות משלנו.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *