"המלאך היה שטן" חוזר לקולנוע

מרץ 24

המלאך היה שטן סרט של משה גז 12-1-73

סרטו הגנוז של משה גז יוקרן לראשונה זה ארבעים שנה, הערב, בסינמטק ירושלים ומחר בסינמטק תל אביב.

בינואר 1973 פורסמה בלהיטון ידיעה על סרט ישראלי חדש שנעשה בסודי סודות, בהפקה עצמית של אדם בשם משה גז, שכתב-ביים-שיחק בו ואפילו צילם, "בצבעים טבעיים". הסרט נקרא המלאך היה שטן, סיפור מתח עם רצח, אונס, ועוד פשעים ועבירות לא קלות. בידיעה נכתב שגם המשתתפים בסרט הם אלמוניים כגז, למעט מירי בן דוד, סגנית מלכת היופי לשעבר.

כעבור שלוש שנים, במרץ 1976 , פורסמה כתבה קצרה נוספת על הסרט, לרגל הקרנתו, סוף סוף (מישהו פישל בעריכה והכניס תמונות שאינן קשורות לכתבה, לצד גז הרלוונטי). גז סיפר ללהיטון שנכנס לחובות כבדים בגלל הסרט, שהשקיע בעשייתו "כל פרוטה" מעבודתו השוטפת בסטודיו לצילום שלו, ברמת גן. את המימון הראשוני, אגב, השקיע מרווחי הסרט התיעודי שעשה עם מיכאל שווילי, שישה ימים לנצח, על הניצחון הגדול במלחמת ששת הימים.

משה גז המלאך היה שטן 12-3-76

גז, כך נכתב, נלחם בצנזורה (שהייתה אז מחמירה ופוריטנית), ובבעלי אולמות הקולנוע, שמן הסתם לא האמינו שהסרט ימשוך קהל בגלל שלא היו בו שחקנים מוכרים. על אופליה שטראל נכתב אז, "שחקנית צעירה בתיאטרון אידיש ורומנית". ייקח זמן, לא הרבה, עד שתהיה לאייקון עבור חרמני ישראל הצעירים, בזכות תפקידה כסטלה "המגמרת" באסקימו לימון.

"חולה קולנוע שעשה בעשר אצבעותיו את סרטו הראשון ומקווה שהצופים והביקורת יאפשרו לו ליצור סרטים נוספים", נכתב בלהיטון ברוח אופטימית ומפרגנת. אלא שלא הצופים ולא הביקורת אהבו את הסרט, שירד מהמסך בתל אביב בתוך שבוע אחד בלבד.

טריילר

גז גנז את הסרט, ונעלם מהתודעה (ב-2011 שודר סרט תיעודי בשם "לאן נעלם משה גז?"), אך בהמשך חזר לערוך אותו, הוסיף סצנות שהוצאו מהגרסה המקורית, שיפר את הסאונד והצבע, וכעת הוא מגיש את המלאך היה שטן – גרסת הבמאי. הערב, כאמור, הקרנת בכורה (מחודשת), בסינמטק ירושלים. מחר, בסינמטק תל אביב. אולי, בסופו של דבר, משה גז יהיה זה שיצחק אחרון על מבקריו ועל מי שהכתיר אותו כאד ווד (הבמאי האמריקאי האקסצנטרי) הישראלי ואת סרטו, לסרט הישראלי הגרוע ביותר אי פעם.

קישור לכתבה על הסרט:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4781180,00.html

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *