המצעד שעבר: 20 בנובמבר, 1970

נוב 20

השבוע לפני 47 שנה, במקום הראשון בשני המצעדים העבריים, להיט גדול שכתבו דודו ברק ואפי נצר, "פרחים בקנה". הסולנית, הבלונדית עם השיער הקצר שכולנו ראינו לפחות פעם אחת את הקליפ שלה בשחור לבן בערוץ הראשון – היא יהודית שוורץ, שהגיעה ללהקת התותחנים מחבורת בית רוטשילד בחיפה, בניצוח אפי נצר. שוורץ, שאחרי הקריירה הצבאית הלכה לכיוון אחר, קוסמטיקה, סיפרה אחרי שנים שכאשר הקליטה את השיר היא קדחה מחום, 40 מעלות, אבל נצר עמד על כך שהיא ורק היא תשיר, וכך היה. בראיון איתה בלהיטון, השבוע ב-1970 , היא סיפרה, "אני חושבת שהלהקה שלנו מגובשת בצורה יוצאת מן הכלל, אחד עוזר לשני, ממש אחים". על ההצלחה במצעד היא אמרה, "זה מאוד מחניף ונעים כשאומרים לך: את יודעת שעלית למקום השני? (כאמור השבוע לפני 47 שנה היא כבר במקום הראשון), אבל לי נראית דווקא שיטת העבודה של חוה אלברשטיין ואריק איינשטיין, המשלבת את טעמם האישי עם טעם הקהל".

במקום השני בגל"צ, חמישי בשידורי ישראל (המצעדים שודרו ברשת ב' שנקראה גם הגל הקל), השלושרים עם "זה לא יכול להיות", שיונתן גפן כתב (בהומור, על חברי הלהקה, "שלום הוא לא הטיפוס שלך, הוא נמוך, שמן וגבוה"), ואלונה טוראל הלחינה. השיר יצא על תקליטון בלבד ולא הופיע באלבום האחד והיחיד של הלהקה.

שני בשידורי ישראל, שלישי בגל"צ, שיר שאין צורך להציג: "אני חולם על נעמי", שחדווה ודוד שרו בפסטיבל המוזיקה הבינלאומי של טוקיו, יפן, וזכו. תרצה אתר כתבה מילים ללחן של דוד קריבושי שמלכתחילה נועד לפרסומת לקפה עלית.

שלישי בשידורי ישראל וכלל לא מדורג בתחנה הצבאית, "נח"ל ים", שכתב יוסי בכר, הלחין קובי אשרת ושר שלמה ארצי, לכבוד היאחזות הנח"ל בסיני, שהפכה לישוב אזרחי ב-1973 ופונתה בתוקף הסכם השלום עם מצרים.

 

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *