המצעד שעבר: 5 באוקטובר, 1973

אוק 06

ימים אחדים לאחר שידור המצעדים העבריים והלועזיים, יום אחד לפני שפרצה אותה מלחמה ארורה, פורסמו הדירוגים בגיליון להיטון, האחרון לפני שחרב עולמן של אלפי משפחות והחיים בישראל, בכלל, לא חזרו להיות כפי שהיו.

בצירוף מקרים מעניין, דווקא לפני שפרצה מלחמה עם שתי מדינות ערב, מצרים וסוריה, במקום הראשון במצעד הלועזי בגלי צה"ל התייצב זמר ערבי במוצאו, מהמגרב, ששר באנגלית להיט גדול באירופה.

הוא נקרא שריף דין ונולד במרוקו, ב-1947 , כשריף א-דין חרובי, בן לאמא צרפתייה ואבא אלג'יראי. בילדותו היגר לפריז, עם הוריו, ושם החל לשיר. במקביל, לשמח את ההורים מן הסתם, למד לתואר ראשון בספרות ופילוסופיה. ב-1973 , לאחר סינגל ראשון שלא הצליח, הקליט שריף דין את "האם אתה אוהב אותי", עם הזמרת אוולין ד'אזה. השיר נכנס למקום הראשון במצעד ההולנדי והחזיק בו חמישה שבועות רצופים. משם, הגיע גם לישראל, ביוזמתו של דוד פלאי שהיה עורך המצעד הלועזי בגל"צ, פרנקופיל בנשמתו וחובב פופ אירופי בכלל.

אגב, המצעדים משקפים את העובדה שלא תמיד טעם הקהל, כלומר המאזינים שטרחו לשלוח את הדירוגים שלהם, היה זהה בשתי תחנות הרדיו. השבוע  לפני 44 שנה, זה ניכר ללא ספק: "האם את אוהבת אותי" בכלל לא היה מדורג ברשת ב', הגל הקל, שידורי ישראל בשמו הרשמי. אבל, "ברוך שובכם הביתה", של הצמד הבריטי פיטרס ולי, מקום ראשון שם, דורג במקום השני בתחנה הצבאית.

עוד עובדה מעניינת: פרגון של עורכי המצעדים ושל המאזינים ללהקות וזמרים ישראלים שניסו את כוחם בשפה זרה. ארבעה כאלה בשידורי ישראל, שלושה בתחנה הצבאית, כשהבולטים ביניהם וזכורים לטוב עד היום, הם "גלגל האהבה" של חיימון אלגרנטי והאריות (מקום רביעי בשני המצעדים), ו"קסם" (או מקסמים), של ההדים, הלהקה מבאר שבע, שדורג במקום החמישי בגל"צ, 11 בתחנה האחרת.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *