הנשים של פדרו

אפר 18

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "הכל אודות אמא" בבית צבי: הצגה מרשימה וסוחפת, פנינה תיאטרלית הראויה למחמאות, על פי סרט המופת של פדרו אלמודובר.

 

"הכל אודות אמא" בבית צבי, על פי סרט המופת של היוצר הספרדי פדרו אלמודובר, שזכה באוסקר ובגלובוס הזהב, היא הצגה מרשימה, סוחפת ומעניינת.

כרגיל, אצל אלמודובר, המחזה עוסק בסוגיות הנוגעות למגדר ולזהות מינית והן שזורות לכל אורך העלילה. הבמאית מאיה שעיה, האחראית גם לעריכה המוזיקלית המצוינת, העלתה הפקה נוקבת ומוצלחת, פנינה תיאטרלית וחוויה מענגת, כאשר דמותו של אלמודובר רובצת על כל המתרחש.

המחזה נכתב על ידי המחזאי האנגלי סמואל אדמסון, על פי הסרט, אם כי חלקים ממנו הושמטו או שונו, והוא הוצג לפני 11 שנים באולד וייק בווסט אנד בלונדון. השחקנית הנודעת דיאנה ריג גילמה את דמותה של הומה רוחו, שחקנית אף היא.

מנואלה היא אחות בבית חולים במדריד, מתאמת השתלות. היא מתגוררת עם בנה אסטבן שביום הולדתו ה-17 נדרס למוות ביום גשם סוחף, כאשר ניסה להשיג את חתימתה של השחקנית האהובה עליו, הומה רוחה, ששיחקה במחזה "חשמלית ושמה תשוקה".  מנואלה, שמעולם לא סיפרה לבנה מי היה באמת אביו, נוסעת לאתר אותו בברצלונה. מתברר כי האב הפך לטרנסג'נדר. בדרך אל עברה ועל מנת לאתרו, היא נתקלת בדמויות מן העבר הקרוב והרחוק. היא פוגשת באגרדו שגם הוא הפך את מינו וכיום טרנסג'נדר, והוא מסייע לה. הנזירה רוזה, העוסקת בשיקום יצאניות, מנסה גם היא לסייע, אך אמא שלה, שהיא ציירת זיופים, מונעת זאת ממנה. לבסוף היא מתאכסנת אצל מנואלה לאחר שנכנסה להיריון ואולם מתברר כי לקתה באיידס ומתה, ואבי בנה הוא בעצם גם מי שהיה בעלה של מנואלה. בעלילה המפותלת אנו פוגשים גם את נינה, נרקומנית, שחקנית, בת זוגה של הומה רוחו.

דניאל נחמן מגלם במשחק כובש ויפה המעיד על פוטנציאל דרמטי מעולה את הנער אסטבן, המופיע גם לאורך ההצגה כהזיה של אמו. ספיר באומוול מצליחה להיכנס לעורה של מנואלה הטרגית ומגלמת אותה במשחק שהוא כליל השלמות, מפעים ומרגש. נוי קליימן מגלמת נפלא את נינה הנרקומנית טהסצנות בהשתתפותה מעולות ומשורטטות בצורה מדויקת ומהפנטת. בתפקיד הומה רוחו, נופר אליהו הנהדרת, המגישה משחק מוקפד והיא מרגשת ומוצלחת במיוחד.

סהר שוורצברג מגלמת בכישרון רב את דמותה של הנזירה רוזה. גבריאלה שטרנפלד מצוינת כאימא של רוזה והיא מתמודדת בהצלחה רבה עם התפקיד. שני שטראוס מעולה במגוון תפקידים אפיזודיים ובין היתר מרשימה כגניקולוגית. דור לוי מוצלח מאוד במגוון התפקידים ובמיוחד כמנהל הבמה בהצגה.

גל בן מויאל גונב לא אחת את ההצגה בתפקיד אגרדו הטרנסג'נדר ומגיעות לו תשואות מיוחדות.

התרגום של אביהוד תדהר, בוגר בית צבי, הוא מוצלח וקולח. התפאורה הסולידית של אבי שכוי יפה וראויה. רונה בקרמן עיצבה תלבושות יפות ומוצלחות, במיוחד של הומה רוחו. יעקב סליב עיצב תאורה מוקפדת.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *