השיר על נועה

מרץ 19

נועה שמר (צילום: gaya's music photos )

נועה שמר (צילום: gaya's music photos )

נועה שמר ביקשה שנכתוב על יצרח, הסינגל החדש שלה. שמר עושה רוק אלטרנטיבי, שרה בעיקר שירי משוררים ולמרות שמה, אין לה קשר משפחתי לנעמי (שמר). נועה גם הקליטה את נועה, של שמר. אמירה מורג הקשיבה ואהבה.

 

"תמיד הרגשתי קרבה לשיר הזה, נועה, והצלחתי להגיע לגרסה אישית שלי שלדעתי אנשים יתחברו אליה, אפילו שהיא שונה מהמקור," אומרת נועה שמר, בת 31 ,אם לשלושה. "השיר מחבר אותי לעשייה המוזיקלית האישית ולרקע התרבותי שלי. זה גם בגלל שתמיד תהו אם יש קשר משפחתי ביני ובין נעמי שמר, אז אין. אני בת להורים מוזיקליים. אבא שלי, דוד שמר, הוא ממייסדי ומובילי תחום הבארוק בכלים אותנטיים. אני למדתי מוזיקה קלאסית בילדותי, אבל הלכתי לכיוון אחר לגמרי והיום אני עושה רוק אלטרנטיבי ואינדי".

קשה לנשים לעשות רוק בארץ?
"אני מניחה שזה קשור לסטיגמות שקיימות. אישית, לא נתקלתי בזה. אני לא זמרת שקורעת במות בהופעות שלה. יש רוק ישראלי ויש מספיק זמרות רוק מגניבות ומוכשרות בארץ. ככל שאת נכנסת פנימה את מגלה שיש פעילות עמוסה וברוכה. אני גם מלמדת מוזיקה ונתקלת בפריחה הזו גם כמורה. אז כן, יש עתיד לרוק הישראלי".
נועה עושה רוק אחר. אלבום הבכורה שלה, עושי הסיכומים, כולו שירי משוררים כמו דוד אבידן, יונה וולך, אגי משעול, אמיר גלבע ועוד. היא עובדת עליו כבר 7 שנים, המון זמן, ומנסה את החומרים בהופעותיה ברחבי הארץ, לבדוק את הדופק. "זה בא מהגישה שאומרת שקודם כל צריך קשר עם הקהל. כשהרגשתי מספיק בשלים התחלתי להקליט ושחררנו לרדיו. לפני כשנתיים סיימתי את האלבום, אבל לא הוצאתי אותו. ואז, נפגשתי עם המפיק דוד פרץ, ששינה קצת דברים אצלי".
במה השינוי בא לידי ביטוי?
"הופענו יחד במופע שירי מחאה נשית והחלטתי ששני השירים ששרתי במופע חייבים להיכנס לאלבום במקום שיר אחר, אז זה עיכב לי קצת את הוצאת הדיסק".
למה בחרת בשירי משוררים?
"אני לא אוהבת את המונח הזה. אצלי המוזיקה באה לפני הטקסט. אחרי שאני כותבת מוזיקה אני מחפשת טקסט שמתאים ברוחו ותופרת אותם יחד".
בדרך כלל הטקסט קודם למוזיקה.
"נכון, אבל כשאני עושה את זה בדרך המקובלת, המוזיקה לא עומדת בזכות עצמה ושני הצדדים יוצאים מופסדים. אז כן, זה יותר קשה ככה. אני קוראת המון שירה, לא כל טקסט הוא בר הלחנה, אבל ככה החיבור יותר נכון ופחות מאולץ. זו עבודה מהסוף להתחלה, אבל בדרך המסורתית זה יוצא פחות מעניין, לפחות אצלי".
את מודעת לכך שאת מכריחה את הקהל להתאמץ ולהקשיב לטקסטים?
"כן. מאוד. אני חושבת שזה מה שחיפשתי גם כצרכנית של מוזיקה. לדעתי, זה מוסיף ואין פה חזרה על דברים שכבר נעשו. אני מקווה שהקהל ישמע ויסתקרן. חשובה לי תשומת הלב של הקהל. זה טוב לאתגר. יש מקומות, למשל ירושלים עיר הולדתי, שם אני יותר מוכרת, שמרגישים יותר נוח עם השפה המוזיקלית שלי. זה לא קל, אבל זה עובד וזה שווה את המאמץ".
בקיצור, את מתעקשת לעשות חיים קשים לעצמך ולקהל.
"זה מה שכולם צריכים לעשות, לא? אני לא חושבת שקורצתי מהחומר של קיצורי דרך. בגלל זה לא יראו אותי בתוכניות ריאליטי. היו אלי פניות, אבל זה לא נראה לי נכון".

לאלבום

https://noashemer.bandcamp.com/album/

 

One comment

  1. josie katz /

    love this song.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *