התקליטייה: בחזרה לפלסטלינה

נוב 24

%d7%90%d7%a8%d7%99%d7%a7-%d7%90%d7%99%d7%99%d7%a0%d7%a9%d7%98%d7%99%d7%99%d7%9f-%d7%95%d7%a9%d7%9c%d7%95%d7%9d-%d7%97%d7%a0%d7%95%d7%9a-%d7%a4%d7%9c%d7%a1%d7%98%d7%9c%d7%99%d7%a0%d7%94-%d7%a6%d7%99

(צילום: יח"צ)

מדור התקליטייה עוסק בתקליטי ויניל ישנים שיצאו על דיסקים, או במהדורות ויניל חדשות, זמינים ביוטיוב וניתנים לדגימה דיגיטלית.

 

פלסטלינה, אלבום המופת של אריק איינשטיין ושלום חנוך מ-1970 , יצא לאחרונה במהדורת ויניל חדשה, בלייבל זהב שחור של האוזן השלישית ופונוקול.  בשבת, לציון שלוש שנים למותו של אריק איינשטיין, יתקיים באוזן-בר בתל אביב "שבת תרבות משפחתית ברוח אריק איינשטיין", אירוע הכולל הרצאה של אורי משגב על האלבום והרקע ליצירתו, הופעת אורח של עידן אלתרמן, פופקורן ופינת יצירה לילדים.

 

 

כחצי שנה לאחר שיצא שבלול, של אריק ושלום, כבר החזיקו המעריצים בידיהם אלבום נוסף, נפלא, של התל אביבי המופנם ויוצא הקיבוץ שכבר חשב באותו זמן על קריירה בינלאומית, ובסיס חדש בלונדון. פלסטלינה, שהעטיפה שלו עוצבה בידי דוד טרטקובר. אלונה איינשטיין – אז עדיין אשתו החילונית של אריק – צילמה את בעלה ואת שלום.

התקליט יצא בלייבל פונודור והמודעה, שפורסמה עם צאתו, הבטיחה "שירים מתוכנית הטלוויזיה 'לול 2 '". שש מתוך עשר רצועות הושמעו לראשונה באותה תוכנית בידור-מוזיקה-מערכונים-פרודיות מיתולוגית: אסור לוותר (שהלחין רוב הקסלי מהצ'רצ'ילים); כתבו עליו בעיתון (אולי הקדימון של אריק ל"עיתונאי קטן שלי"); אשת האיכר (עם אפקט הירייה בסופו והמסר הבעייתי שבגידה בבן זוג מסתיימת בירי במאהב); אבישג (פרודיה של אריק על להיטי סן רמו ועל יצרני הלהיטים העבריים המלודרמטיים בשנות ה-50 המוקדמות כמו שמשון בר נוי, עם קליפ משעשע להפליא); מה איתי, דואט עם ג'וזי כץ, שקרדיט המלים שלו ניתן ל"חבורת לול", ולא לשלום או אריק, ביחד או לחוד, ואמא שלי, שכתבו שלום ואריק על האמהות שלהן ועל כל אמא באשר היא.

נותרו עוד שלושה שירים: מאיה, אולי המזוהה ביותר עם שלום של שנות ה-70 לפני שהפך לאליל-רוק, שיר שכתב על בתו הפעוטה; שחק אותה, הפרוע, שכולו שלום וערב שישי (old fashion ), שכתב עם אריק. האלבום, הקצר – מספר שניות פחות משלושים דקות – מסתיים ברצועה אינסטרומנטלית של שלום, נעימת הנושא של האלבום, שכעבור חודשים אחדים נוספו לה מילים באנגלית והוקלטה לאלבום הסולו שלו, באנגליה.

פלסטלינה מציין גם את תחילת שיתוף הפעולה בין איינשטיין למיקי גבריאלוב, שניגן בס בשלושה שירים (הבסיסט הנוסף היה אלי מגן). עוד ניגנו, בין היתר, המתופף אהר'לה קמינסקי והקלידן המנוח יעקב נגר.

האלבום הזה יצא בזמנו בדיסק וכעת יצאה כאמור מהדורת 2016 של האלבום, שעבר מסטרינג מהסלילים האנלוגיים המקוריים שנמצאו השנה, שחזור סאונד מדוקדק, והכל על ויניל משובח 180 גרם. התקליט יוצא עם עטיפה נפתחת, כמו במקור, ולראשונה יצורף אינסרט עם מילות השירים וקוד דיגיטלי להורדה חד פעמית.

 בשבת, לציון שלוש שנים למותו של אריק איינשטיין, יתקיים באוזן-בר בתל אביב "שבת תרבות משפחתית ברוח אריק איינשטיין", אירוע הכולל הרצאה של אורי משגב על האלבום והרקע ליצירתו, והופעות אורח של עידן אלתרמן ונדב הולנדר לצד פופקורן ופינת יצירה לילדים.

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *