טרופלדינו מתפרע

יול 15

(צילום: כפיר בולוטין)

חיים נוי על "משרתם של שני אדונים" בתיאטרון בית ליסין: קומדיה פרועה, שופעת הברקות בימוי, בכיכובו של יניב ביטון הנהדר, פעלולן ואקרובט ואמן של זריזות ידיים.

 

 

"משרתם של שני אדונים" בתיאטרון בית ליסין, היא קומדיה קולחת השופעת הברקות בימוי ומשחק מעולה. המחזאי האיטלקי הנודע קרלו גולדוני כתב אותה בשנת 1745 ואולם הדמויות בהצגה לבושים בגדים עכשוויים, למעט תלבושות גרוטסקיות, ומצוידים אפילו בטלפון נייד ובמוצרים מעלי-אקספרס.

תחת ידיו של הבמאי אודי בן משה ושחקניו המצוינים, נוצרה קומדיית מצבים פרועה בסגנון הקומדיה דל'ארטה, שבה השחקנים מצוידים בכישרון של זריזות גופנית, הומור חזותי והשתוללויות קלות על הבמה. ההצגה כבר עלתה מספר פעמים בעבר בישראל, אפילו בעיבוד בו כיכב אלי יצפאן, גם הוא בבית ליסין.

העלילה מספרת על טרופלדינו, משרת מובטל הזוכה לקבל ביום אחד שתי הצעות עבודה משני אדונים נפרדים. כל אחד מהם מעורב בעלילה רומנטית ואחד מהם הוא בכלל בחורה מחופשת למאפיונר, אחיה שנהרג, והמגיעה לחפש את אהובה, שהוא האדון השני שטרופלדינו טרם יודע עליה. המשרת מצליח לתמרן בין השניים וליישם את משימותיהם ואולם בדרך הוא מבלבל בין הדברים ונחלץ אך בקושי. אנו פוגשים גם את קלאריסה המבקשת להינשא לבחיר ליבה סילביו, אך בדרך צץ לו מאהב מן העבר. לבסוף, התסבוכת נפתרת ואפילו המשרת מוצא את אהובתו, המשרתת של אחד מגיבורי העלילה.

כוכב הקומדיה הוא יניב ביטון בתפקיד טרופלדינו. שחקן נהדר, אקרובט, פעלולן, אצן, המתפרע על הבמה, עושה סלט מכל מרכיבי ההצגה ולבסוף יוצא גיבור הערב. תשואות מיוחדות מגיעות לו על ביצוע נהדר של זריזות ידיים בקטע הגשת המנות במסעדת הפונדק.

לירון ברנס המצוין מוצלח מאוד בתפקיד פלורינדו ארטוזי, האדון הראשון של המשרת. הסצנה שבה הוא מדובב שיר אהבה אופראי ידוע, היא בלתי נשכחת.

יובל ינאי המעולה מגלם את פנטלון, מאפיונר ואביה של קלאריסה שמתמודדת עם שני חתנים המתמודדים על לבה. קטעי התסרוקת על פדחתו שנונים ומצחיקים.

סיון ששון החיננית מגלמת במשחק נעים ונהדר את באטריסה רספוני, המחופשת לאחיה, המאפיונר שנהרג. אופיר וייל נפלא כעורך הדין דוקטור לומבראדי, אביו של החתן סילביו, והוא אחד משחקני הקומדיות המעולים ביותר בארץ. התלבושת המכפילה את ממדיו והשפם המגוחך תורמים להופעתו המוצלחת.

יותם קושניר מצוין כסילביו, שבכל תמונה מתווספים  תחבושת או גבס על גופו ומעוררים גיחוך וצחוק עז. יעל שטולמן, שחקנית כישרונית ובעלת פוטנציאל רב, מגלמת את קלאריסה. גל דורנפלד ועדי זאק מגלמים ברוב כישרון ועם הרבה אקרובטיקה וזריזות ידיים את המלצרים והסבלים.

שירן הוברמן המעולה והמרגשת מופיעה בתפקיד המשרתת, המובילה את העלילה, והיא גונבת פה ושם את ההצגה וראויה לתשואות מיוחדות.

אודי בן משה המעולה ביים קומדיה רבת חן, הזויה ומצחיקה ומתאימה לימות החום העונתי. הברקות הבימוי שלו מוצלחות במיוחד. קטעי השירה המדובבת, במקומות הכי פחות מתאימים לשיר, הם תענוג תיאטרלי.

סבטלנה ברגר עיצבה תפאורה יפה שמורכבת בעיקר מדלתות נפתחות ונסגרות. אורנה סמורגונסקי עיצבה תלבושות מקסימות. אסף רוט אחראי למוזיקה הנהדרת. זיו וולושין עיצב את התאורה שיש לה מקום מיוחד בעלילה. אריאל וולף עיצב את התנועה המקסימה. הנוסח העברי הוותיק של ניסים אלוני הוא קולח ועכשווי.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *