כותרות האתמול: 1 באוקטובר, 1971

מאי 21

אילן גולדהירש, הפזמונאי שכתב בין היתר את "מתוק מתוק" (יגאל בשן ולהקת פיקוד צפון), "איתך ובלעדיך" (צביקה פיק), "לא הבל היופי" (משה הלל), "שלום לך ארץ נהדרת" (יהורם גאון), ורבים אחרים, מת שלשום בגיל 73 .

 

"מנהג יהודי עתיק הוא לאכול בערב ראש השנה מאכלים מתוקים, כדי שתהיה השנה הנכנסת מתוקה. אילן גולדהירש לא היה זקוק למאכלים. אלפי חובבי פזמונים בחרו את הלהיט שכתב, 'מתוק מתוק', כפזמון הנבחר של השנה החולפת בשני המצעדים גם יחד, והבטיחו לאילן שנה מתוקה במיוחד", כך נפתחה הכתבה על גולדהירש, שהלך לעולמו בשבת, ממחלה קשה, בגיל 73 והשאיר אחריו אח ואחות ועשרות להיטים מצליחים.

גולדהירש, יליד תל אביב, היה פקיד מס, איש משרד האוצר, שלמד סוציולוגיה, מדעי המדינה ותקשורת. כתיבת פזמונים הייתה עבורו בגדר תחביב מהנה, בזכותו נקשר שמו לזמרים מצליחים רבים, ביניהם יגאל בשן (ואני אומר), צביקה פיק (איתך ובלעדיך), אבנר גדסי (שרונה), ורבים אחרים.

גולדהירש סיפר ללהיטון על הלהיט שנבחר לשיר השנה תשל"א: "הכנסתי בשיר את כל הדברים הטובים שאני אוהב בחיים. בכלל, אני חושב שהיה לנו מזל משוגע לאורך כל העבודה על הפזמון. הלחן והעיבוד של אילן מוכיח, הביצוע של יגאל ובנות הלהקה, ואפילו ההעמדה המצוינת של ג'וקי ארקין – כולם תרמו להישג. אני הייתי מגדיר את 'מתוק מתוק' כשיר נשמה ולו רק בגלל הנשמה והכוחות שהשקיעו בו יוצריו. אני מתכוון בעיקר למוכיח. הוא בישל את הלחן על אש קטנה במשך זמן רב והתוצאה הלמה להפליא את הקצב והדינאמיות שרציתי לראות במילות השיר".

אגב, בעקבות ההצלחה של הלהיט, חבורת "לול" שרה בתוכניתה השלישית פרודיה אכזרית על השיר, עם תיקי דיין כסולנית, וברקע אריק איינשטיין, אורי זוהר ומשה איש כסית, מחופשים לחיילות. יגאל בשן לא אהב את זה, בלשון המעטה, ובמשך תקופה לא החליף מילה עם דיין.

אבל "מתוק מתוק" היה רק להיט אחד, אמנם ענק, שכתב, החל בשנות ה-60 (עקבות בחול, לשמעון בר). גולדהירש כתב לא מעט שירים ללהקות צבאיות, לפסטיבל הזמר בסגנון עדות המזרח (לא הבל היופי, למשה הלל), וגם כתב גרסאות עברית לשירים לועזיים (הקולות של פיראוס, לחיים משה, שלום לך ארץ נהדרת, ליהורם גאון). לאחר רצח יצחק רבין כתב עם ברי סחרוף את "קשה לכתוב דמעות", ששר אריק איינשטיין.

"אני תוקף נושאים נדושים מעמדות חדשות ומפתיעות, מעניק להם מימד חדש", סיפר גולדהירש על הכתיבה שלו. לדבריו, בעקבות הצלחת "מתוק מתוק", זמרים ומלחינים מבקשים ממנו שירים, אבל, הוסיף בחיוך, "מטבעי אני עצלן וכאשר לוחצים עלי, התפוקה דלה". בכל אופן, סיכם גולדהירש, "ייתכן שבעתיד תחביב הכתיבה למימדים ניכרים יותר, אבל הוא תמיד יישאר תחביב".

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *