כותרות האתמול: 10 בספטמבר, 1971

יול 12

אילן מוכיח, רק בן 23 וכבר אחד המוזיקאים העסוקים והמבוקשים ביותר בפופ הישראלי. מוכיח, נגן-מלחין-מעבד-מנצח, עיבד עשרות פזמונים, היה המדריך המוזיקלי של להקת פיקוד צפון (והלחין עבור הלהקה וסולנה, יגאל בשן, את "ואני אומר" ו"מתוק מתוק", וגם את "קצת מזה וקצת מזה", עם דובי גל), להקת פיקוד דרום, להקת התותחנים ועוד.

הוא גם עיבד את "ציפורים בראש", שמתי כספי הלחין למילותיה של שמרית אור ושר עם חבריו לשלישיית לא אכפת להם, בפסטיבל הזמר 1971 . "זה פזמון עם דמיון פרוע שסחף אותי למקצב הבוסה נובה המסתורי", סיפר מוכיח.

מכל עיסוקיו, אמר מוכיח ללהיטון, הוא אוהב במיוחד את העיבוד. לכן, חרה לו שכמעט ולא מציינים ברדיו ובתקשורת בכלל את שמות המעבדים, לצד קרדיט לכותבי השירים. "העיבוד", אמר מוכיח, "הוא הקובע בסופו של דבר את אופי השיר. העיבוד אמור לחדור אל רוח השיר, כפי שנכתב על ידי יוצריו, ומצד שני, להוסיף ממד חדש, על פי רוב לא צפוי מצדם של הכותבים. אם הקהל שלמענו אני עובד מקבל את מה שאני נותן לו, זאת נקראת אצלי הצלחה".

אילן מוכיח, אביהם של המוזיקאים רע ותם מוכיח, עבד לאורך השנים גם עם אריק איינשטיין ("ארץ ישראל הישנה והטובה ד', משירי סשה ארגוב"), יהודית רביץ (עם הפילהרמונית הישראלית) ואחרים. הוא ממייסדי ביה"ס למוזיקה רימון ומלמד בו ובאקדמיה למוזיקה בירושלים. מוכיח חוגג היום 70 . שיהיה לו הרבה מתוק.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *