כותרות האתמול: 16 באוגוסט, 1974

אוג 12

ספארקס 16.8.74

חברי ארגונים אנטי נאציים בבריטניה קראו להטיל חרם על להקת ספארקס, האמריקאית, ולאסור את הופעתה. זאת, משום שהקלידן רון מאייל (maael ), מנהיג הלהקה יחד עם אחיו ראסל, הסולן, "מתהדר בגינונים נאציים", ולא רק בשפם מגוחך המזכיר את זה של הצורר היטלר, אלא אף צוטט כמי שאמר "לא הבינו את הנאציזם".
הספארקס, שהוקמה ב-1971 , הייתה אז להקה על מסלול ההמראה, בזכות להיט ענק, this town ain't big enough for both of us , שהגיע למקום השני באנגליה, ועוד להיט, amateur hour , אמנם רק במקום השביעי, אבל בכל זאת זכור לטוב. שניהם לקוחים מהאלבום השלישי של הלהקה, kimono my house שהגיע למקום השני בבריטניה והצליח לא רע גם באירופה. בארה"ב, לעומת זאת, לא הצליח להשתחל אפילו למאה הראשונים במצעד האלבומים.

kimono my house (אוסף פרטי)

kimono my house (אוסף פרטי)

ספארקס, הקומוניקט בעברית (אוסף פרטי)

ספארקס, הקומוניקט בעברית (אוסף פרטי)

בארץ, למרות השפם, הגינונים והאהדה לנאציזם, אם אכן היו גינונים ואהדה או רק גימיק יח"צני בטעם מפוקפק, לא הוטל חרם על השמעות ברדיו וחברת התקליט חיפה הוציאה את האלבום, שאליו צורף הקומוניקט – עכשיו הוא דהוי וקרוב להימחק – שמבהיר כי "מי שאינו מודע להרכב הלהקה עלול לטעות שזו להקה נשית, עקב קולו הגבוה של ראסל", וקובע שזהו "אלבום מתוחכם", וגם יש רפרנס לביטלס, לא פחות.
הספארקס המשיכו להקליט ולהופיע ולצבור מעריצים, מעטים אך נאמנים. ביניהם גם חברי להקת פרנץ פרדיננד, שהשנה, הגשימו חלום והקליטו אלבום משותף עם הספארקס, FFS .
רון מאייל חוגג היום 65 . הוא אמנם לא ויתר על השפם, שעדיין הוא – מה לעשות – מגוחך למדי, אבל לפחות לא מזכיר את השפם הידוע לשמצה מאז.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *