כותרות האתמול: 19 ביולי, 1979

יול 19

לפני 40 שנה, שנים רבות לפני שיצאו מהארון, שניים מהאמנים הלהט"בים המפורסמים, יהודית רביץ ויעקב גלעד, היו בני זוג. הם כמעט נשואים, נכתב בלהיטון, לכן לא בוער להם להתחתן. "באיזשהו מקום הם מרגישים את עצמם, עדיין קצת ילדים", נכתב. הם לא התחתנו, כידוע.

 

על רקע סערת הריאיון עם הרב רפי פרץ וטיפולי המרה והתגובות הקשות לדברים, והפגנות הלהט"בים נגדו, וכאשר כיום כמעט בכל עיר צועד לו מצעד גאווה בחסות העירייה, ואיש אינו מטיל ספק בזכותם לחיות את חייהם כרצונם – צריך לזכור שרק לפני 40 שנה, אנשים, ובוודאי אמנים הומוסקסואלים ולסביות, עשו מאמצים גדולים שלא יידעו על נטייתם המינית, מחשש לתגובות של המשפחה, הקהל והתקשורת. הומואים ולסביות, ברובם, לא יצאו מהארון וחיו חיים כפולים: לכאורה נשואים, או בזוגיות עם בן/בת המין השני.

השבוע לפני 40 שנה, בלהיטון, ראיון זוגי עם יהודית רביץ ויעקב גלעד, והכותרת: בראש אחד, בגוף אחד. בכתבה, של נעמי רון, סופר איך החל הקשר הרומנטי ביניהם (דרך פגישה עם קורין אלאל, שותפתה לדירה של רביץ, אליה הגיע גלעד עם אחיו, שהכיר את אלאל, כדי לשמוע את שיריה), על הקשר האישי שהפך גם למקצועי, כאשר האמרגן שלה, דודו אלהרר, הציע לגלעד להיות מנהלה האישי, וגם על ההחלטה לסיים את הקשר המקצועי עם אלהרר. גלעד גם דיבר בכעס ותסכול על גניבת שירים שהציע לזמרים ומלחינים, ולפחות שלוש פעמים, לדבריו, לקחו אותם וחתמו עליהם כאילו הם שלהם. "זאת הרגשה מחורבנת, לא הייתי מאמין שקיים חוסר הגינות כזה", אמר.

על השירים המשותפים שלהם, נכתב בלהיטון, "הוא מעדיף לכתוב על חוויות יומימיות, על חוויות אישיות, ואוהב להתייחס לדברים שגרתיים בדרך לא שגרתית. כאשר יהודית כותבת לחן שמוצא חן בעיניו, הוא מחבר לו מילים. כאשר היא אוהבת שיר שלו, היא כותבת לו מנגינה. קל להם לעבוד ביחד בזכות הקרבה ביניהם והעובדה שלעתים עוברות עליהם חוויות זהות".

אבל עם כל הכבוד לדרך שבה הם כותבים שירים, את הקוראים, אז והיום, עניינו בעיקר היחסים הרומנטיים בין יעקב ויהודית. "הקשר ביניהם החל לפני חמש שנים", נכתב בלהיטון. "היו פרידות קצרות פה ושם אבל אחרי כל הפסקה הם חוזרים לירח דבש ממושך. הם חיים כמעט כמו זוג צעיר. יש לו דירה בהרצליה אבל רוב הזמן הוא נמצא עם יהודית בדירתה השכורה בצפון תל אביב. שניהם צמחונים נלהבים ואפילו החתולים שלהם התרגלו לאכול פירות וירקות. יש להם שפה משותפת שנוצרה עם הזמן והם יכולים להבין אחד את השני בעזרת מבטים והברות של מילים. כיוון שהם כמעט כמו נשואים, לא בוער להם להתחתן, למרות שזה נמצא איפשהו באופק".

טוב, כמובן שזה לא קרה. הם נפרדו ושניהם, כל אחד בנפרד, יצא מהארון בשלב כלשהו בחייו. אבל תמיד יישארו להם הזיכרונות המשותפים, והשירים שכתבו יחד, כמו זה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *