כותרות האתמול: 2 באוגוסט, 1974

אוג 02

זה אחד מהסיפורים המרגשים וקורעי הלב שפורסמו בלהיטון. מונולוג של הזמר ג'קי אלקיים, שנכתב בצאתו מאשפוז במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים באשקלון. הוא סיפר שחשד באמרגן שלו ("הייתה שמועה שהאמרגן הסתיר מכתב שהגיע מאנריקו מסיאס ובו ביקש שאבוא אליו לפריז", כתב אלקיים), והרחיב על תחושות האשמה והבושה שלו, על שלא חזר ארצה מבריסל כאשר פרצה מלחמת יום כיפור. "לא ניתנה לי אפשרות לחזור, חיילים קרביים ואנשי ביטחון זכו לעדיפות", הסביר. אבל גם כשהטיסות הסדירות לישראל חודשו, אלקיים לא חזר. "תמיד הייתה המחשבה השנייה שאולי יאיר לי המזל בצרפת. התביישתי לחזור ארצה ללא איזה חוזה או הקלטה מקומית", כתב.

לדבריו, הוא פנה לאמרגנים בארץ וביקש שיסדרו לו הופעות בפני חיילים, בהתנדבות, אבל כולם סירבו, כי רצו שיופיע תמורת שכר.

כך חלפו הימים, בבריסל, עד שיום אחד, לדבריו, כשהסתכל במראה בחדרו, נתגלתה לעיניו אמו ז"ל וציוותה אליו לחזור ארצה מיד. ג'קי לא התווכח עם אמא. "ארזתי את המזוודה ועליתי על המטוס הראשון לישראל".

אבל האשמה על כך שלא חזר קודם, לא הרפתה ממנו. "התביישתי להראות את עצמי. הרגשתי שכולם מצביעים עלי באצבע". האלמנות, יתומי המלחמה ובעיקר רומן שרון ידידו, שנהרג בסיני, גרמו לו לדבריו, דיכאון קשה.

יום אחד, הכל התפוצץ. "לא יכולתי לסבול יותר. את כל כעסי, כאבי ודכאוני, הוצאתי על הרהיטים הישנים שלנו (בדירת הוריו בקרית גת). אולי הייתה סמליות בכך שהרהיטים האלה היו שייכים לאמי ז"ל והיא הייתה היחידה שהאמינה בי. קשה לי להסביר מה שקרה באותו יום. עובדה שהשלכתי את כל הרהיטים דרך המרפסת, החוצה".

שכנים הזעיקו שוטרים, שלדברי אלקיים היו אלימים כלפיו, היכו אותו בראשו והוא איבד את ההכרה. "התעוררתי רק כעבור שעתיים בערך, במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים ברזילי, באשקלון. סבלתי מהתמוטטות נפשית. הכל היה שחור. הכל היה נגדי".

עם שחרורו מבית החולים, כתב אלקיים, "מה שהיה, היה. זה כבר מאחוריי. אני בטוח שזה היה קורה לכל אמן שהיה במצבי".

הוא הוסיף, "חזרתי להיות מסורתי. תמיד האמנתי באלוהים, תמיד שמרתי מסורת, אבל עכשיו זה נכנס בי הרבה יותר חזק. אני לא מופיע בערבי שישי. מקווה שגם לא אנגן ואשיר בשבת. על נסיעה בשבת כמובן שאין מה לדבר. בעזרת השם, הכל יתחיל מחדש".

לא מיד, אבל ג'קי אלקיים, שהתחיל כזמר פופ, באנגלית (I've got to love again ), נטש את המוזיקה החילונית והחל לשיר טקסטים דתיים. לא לפני שכתב והקליט שיר למכבי תל אביב (כדורגל), לרגל זכייתה באליפות, והקליט שוב, בגרסה מתוקנת, לכבוד זכייתה של מכבי תל אביב (כדורסל), בגביע אירופה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *