כותרות האתמול: 29 ביוני, 1978

יול 01

תלמידי בתי הספר היסודיים יצאו לחופשת הקיץ היום, כמו בכל שנה. החופש הגדול התחיל, אבל לא בשביל הטלוויזיה הלימודית (שרק כעבור שנים שינתה את שמה לטלוויזיה החינוכית ואח"כ קיצרה לחינוכית בלבד). בנוסף לשידוריה אחרי הצהריים, ולאור דרישת הקהל, כלומר (בעיקר) ההורים, נוספה עוד שעת שידור אחת, בבוקר.

להיטון פרסם אז, לפני 40 שנה, את לוח השידורים של הטלוויזיה הלימודית, התוכניות החדשות וגם הוותיקות, שיעשו קייטנה ביתית לילדים, בין בריכה לים להצגה יומית בקולנוע.

בין התוכניות הוותיקות היו "קולרגול" (ציפי שביט הייתה קולו של הדובי קולרגול). הילד ירמי קפלן היה מכוכבי הסדרה neighbours , תוצרת הארץ, לא זו האוסטרלית שבה קיילי מינוג החלה קריירה מפוארת, דווקא כזמרת. "הילדים משכונת חיים" שודרה לא משכונת פאר ולא שכונה של עוני והיו בה ילדים כמוך וכמוני. מה-BBC הגיעה "קסים קסם" (vision on במקור), תוכנית להפעלת "דמיונם היצירתי" של הילדים הקטנים, להם נועדה, אבל גם האחים הבוגרים שלהם והוריהם נהנו מאוד.

בין התוכניות החדשות, גם כן מאנגליה, "הטריגון", סדרת אקשן לילדים משנות ה-60 , מהאנשים שהביאו לנו את "כנפי הרעם", כלומר אנימציה של בובות. לתרבות ידאגו ב"ספרים מספרים", שחקני תיאטרון ישראלים שיגישו בקריאה אמנותית, כלומר ישחקו, קטעים מספרים מומלצים לילדים. מני פאר יגיש שעשעון לנוער. סוזי מילר (שבניגוד למה שרבים חושבים, לא הופיעה ב-neighbours ), תגיש ותשיר את sing-a-song . למיטיבי-דרמה תשודר הסדרה "דייויד קופרפילד".

בין התוכניות החדשות הסתתרה לה אחת, ששודרה לראשונה מחר לפני 40 שנה, ותהפוך עד מהרה למה שנקרא, מיתולוגית. קראו לה "זהו זה", כתבו אותה אנשי "ניקוי ראש" לשעבר – קובי ניב, אפרים סידון וב(בריזון) מיכאל – ובלהיטון נכתב שינחו את המגזין לנוער, בשידור חי, מוני מושונוב, מאיר סוויסה, שלמה בר-אבא ודליק ווליניץ. סוויסה לא הנחה, בסופו של דבר, אבל שלושת האחרים (גידי גוב הצטרף ב-79 '),  נכנסו להיסטוריה של הבידור הישראלי כמנחי העונה הראשונה של "זהו זה" (שאפילו לא הוקלטה כולה, כי סרטי הקלטה יקרים ומי בכלל חשב שהתוכנית תמשיך מעבר לחופש הגדול). בקומוניקט של הטלוויזיה הלימודית שצוטט בלהיטון, הובטח, "בתוכנית יתארחו זמרים מפורסמים לצד כישרונות צעירים בשירים אשר נכתבו במיוחד עבור המגזין (כלומר התוכנית), ובליווי תזמורתי קבוע של להקת 'ברוש'. כמו כן יקחו הצופים חלק פעיל בתוכנית, אם בעזרת קשר טלפוני ישיר לאולפן, או בעזרת ניידת שידור ש'תביא' את הקהל לאולפן ממקומות שונים בארץ".

ועכשיו, כולנו יחד: ארבע-אחת-ארבע-אחת-חמש-חמש. אולי גם נקבל תקליט וחולצה אם נפתור את החידה.

זהו זה שודרה, בטלוויזיה הלימודית שהפכה לחינוכית ובזכיינית ערוץ 2 "רשת", עד 1998 .

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *