כותרות האתמול: 3 באוגוסט, 1973

מרץ 27

זה היה הסרט השערורייתי ביותר בשנות ה-70 , ואולי בכלל: "הטנגו האחרון בפריז", סרטו של ברנרדו ברטולוצ'י, הפגיש בדירה אחת בפריז זוג מוזר, הוא, פול, אלמן טרי, והיא בחורה צעירה בשם ז'אן, מאורסת. שניהם מעוניינים לשכור את הדירה, כל אחד בנפרד. המפגש האקראי הופך לסערת יצרים עזה שבשיאה, סצנת סקס בלתי נשכחת, מרלון ברנדו, מריה שניידר וחמאה.

"מופקרת מבית טוב", הייתה הכותרת בלהיטון, לכתבה על שניידר, שנראה כי תורגמה מעיתון צרפתי. שניידר היא בתם, מחוץ לנישואים, של שחקנית לשעבר מרומניה, והשחקן הצרפתי דניאל ז'לן ,שהיה נפקד בחייה, אבל מריה סיפרה שניסה להדק את הקשר בעקבות החשיפה הגדולה שלה, בכל המובנים, בסרט ההוא.

"היא מתנה אהבים באורח הגלוי והסנסציוני ביותר ובשפע רב של אפשרויות – אם לנסח זאת בזהירות – עם מרלון ברנדו", נכתב. שניידר, לפי הכותב, משוחררת ממש כמו ז'אן. "היא חופשייה לגמרי ביחסיה עם אנשים, בהתנהגותה, באורחותיה ובהצהרותיה".

הצהרות כאלה: "התנסיתי באהבה ובמין יותר מכל נערה אחרת בגילי (היא הייתה אז בת 20 ). עד כה היו לי כחמישים מאהבים, גברים ונשים. אני מרגישה צורך להתנסות בכל החוויות האפשריות כי נדמה לי שאמות בגיל צעיר, כמו ג'יימס דין".

גם על מרלון ברנדו היה לשניידר מה לומר: "הוא שחקן גדול, אבל סצנות האהבה הלוהטות איתו לא הזיזו לי. הוא זקן בשבילי, אבל לפעמים הוא התנהג ממש כמו ילד".

שניידר זכתה בתפקיד לאחר שעשתה אודישן בעירום מול ברטולוצ'י, שאמר מאוחר יותר, "היא הרגישה הרבה יותר נוח בלי בגדים". לאחר שהסרט הוקרן ועורר רעש תקשורתי גדול, אפילו זעם, על המין הבוטה שבו, אמרה השחקנית הצעירה, "מי שחושב ש'הטנגו האחרון בפריז' זה סרט פורנוגרפי, הוא חולה בראש. זהו סרט יפה ונוגע ללב".

אבל כעבור שנים אחדות, שניידר נשמעה אחרת לגמרי. היא טענה שהסרט הרס את חייה. אמרה שהרגישה מושפלת מינית באותה סצנת-חמאה מפורסמת. אמנם מרלון ברנדו לא עשה איתה סקס ממש, אבל היא הרגישה נאנסת, אונס כפול, על ידי ברנדו וברטולוצ'י.

בשנה שעברה נחשף ראיון של ברטולוצ'י, שנעשה ב-2013 אך נגנז, ובו הודה ששניידר לא ידעה מראש ולא הסכימה לסצנה ההיא, כפי שצולמה, בטייק אחד. "אני מרגיש אשם אבל אינני מתחרט", אמר. בהמשך, שינה את גרסתו וטען ששניידר ידעה מה הולך לקרות בסצנה, אבל בכוונה הסתירו מפניה את השימוש בחמאה, כדי לצלם את תגובתה האותנטית להשפלה שחוותה.

כוכבת הסרט כבר לא הייתה יכולה להתעמת איתו. שניידר, שנולדה היום, ב-1952 , מתה מסרטן ב-2011 , בגיל 58 .

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *