כותרות האתמול: 3 בדצמבר, 1971

יונ 15

בת 23 וכבר כוכבת בבידור הישראלי: תיקי דיין, בוגרת להקת השריון (שומעים אותה היטב בשיר "מי שחלם"), שהגיעה מהצבא הישר לשתי הצגות סאטיריות של חנוך לוין שעשו רעש ("קטשופ"), ורעש עצום ("מלכת אמבטיה"), מלווה בביקורות קשות ותגובות נזעמות של הקהל, שהביאו להורדתה מבמת הקאמרי לאחר פחות מעשרים הצגות. אבל תיקי דיין לא רק עצבנה את הקהל, היא גם נגעה לליבו, במחזה "פרפרים הם חופשיים", והצחיקה אותו, בתוכנית הרדיו "שלכם לשעה קלה", שיצאה גם בתקליט.

"כשהציעו לי להגיש את התוכנית נתקפתי בפחד", סיפרה תיקי, "במיוחד כשגיליתי שהכל פועל נגדי: הטילו עלי להגיש באוגוסט כשאמנים רבים נמצאים בחופשות, אחרים מתחתנים, אחרים בחו"ל, ואלה שנשארו הולכים לים. אבל בסופו של דבר הכל עבר בשלום והקהל היה נפלא".

באותו מופע היא שרה "שתי אפשרויות", שכתבו אהוד מנור (על פי בדיחה אנגלית ידועה, ציינו בלהיטון), קובי אשרת וקובי רכט (שגם הוא השתתף ב"קטשופ"). תיקי לא התייחסה ברצינות רבה לכך שהשיר נכנס למצעד הפזמונים. "אני באמת לא מבינה איך מרשים לשדר שיר כזה. איכות ההקלטה ירודה. (יש) טעויות רבות במילים. אני לא מבינה איך השיר עבר את הוועדה (שבחרה בשירים שיוצגו בפינה לשיפוטכם במצעד – הסבתא של הפלייליסט). זה רק מוכיח עד כמה שהמצעד לא מביא את הדברים הטובים באמת".

שיר אחר שתיקי שרה, עם אריק איינשטיין, אורי זוהר ומשה איש כסית – חבורת "לול" בקיצור – היה פרודיה על הלהיט הגדול (מתוק מתוק), של יגאל בשן, עם להקת פיקוד צפון. "כששמעתי את יגאל שר את השיר, חשבתי מיד שזה נושא מצוין לפרודיה, והצעתי לאריק לעשות את זה ב'לול', וכך נולד 'חמוץ חמוץ'. חשבתי שיגאל יקבל אותו כמו שהוא – כבדיחה. חבל שזה לא קרה והיחסים ביני לבין יגאל התקררו מאז".

תיקי הגיעה אז גם לטלוויזיה והשתתפה בתוכנית הסאטירית "אתמול שלשום, לא הכל עובר", שלא הצליחה במיוחד. כעבור שנים רבות, היא תהיה חלק מהסיטקום הישראלי הראשונה, המצליחה, אפשר לומר מיתולוגית, "קרובים קרובים".

אבל ב-1971 היא עדיין הייתה בראש ובראשונה שחקנית תיאטרון שכאמור, כיכבה בהצגה "פרפרים הם חופשיים", והודתה: "אמנם קצת נשבר לי אחרי 350 הצגות, אבל אני מרגישה שהתפקיד שלי עדיין ממשיך להתפתח ובכל הצגה נוספים עוד פרטים דקים והקהל מבחין בזה".

בגיל 23 , נראה שהיא אינה רואה את עתידה בתיאטרון. "אינני רוצה להיות עבד של תיאטרון", סיכמה. "אני רוצה לעשות רק דברים שאני אוהבת וחשובים לי. אני רוצה שיאהבו אותי ואני אוהב אחרים. בקיצור, לעשות חיים".

תיקי דיין תחגוג מחר את יום הולדתה ה-70 . היא עדיין בתיאטרון, ומופיעה כעת ב"הזאבים" של הלל מיטלפונקט, בתיאטרון הקאמרי. ואוהבים אותה, תמיד.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *