כותרות האתמול: 30 בספטמבר, 1970

אפר 12

לפני כמעט 49 שנה השתתפו הצ'רצ'ילים בתוכנית טלוויזיה שהוקדשה ללהקות קצב ישראליות. רק כעת, שיר מתוך התוכנית ההיא יוצא בתקליט אוסף כפול של הלהקה, שיושק מחר בחנות האוזן השלישית בתל אביב, לרגל יום חנויות התקליטים.

 

הכותרת בעמוד החדשות של להיטון בישרה על סרט טלוויזיה ראשון ללהקות-קצב ישראליות, ביניהן שלוש הגדולות: הצ'רצ'ילים, האריות ועוזי והסגנונות. אלה, ועוד שלוש להקות נוספות, צילמו את התוכנית במשך סוף שבוע אחד. התוכנית, שלפי להיטון תיקרא כנראה "פופנליה" (אבל לבסוף שודרה תחת השם היותר פשוט וקליט, פופ), היא הפקה פרטית של אמרגני הלהקות, חיים סבאן (כן, כו: אותו סבאן שיהפוך כעבור שנים לא רבות למיליארדר, טייקון טלוויזיה ותקשורת), ויהודה טלית. ביים, ז'אק קתמור (שהצ'רצ'ילים תרמו מוזיקה לסרט הקולנוע שלו, "מקרה אישה").

צילומי הסרט נעשו במקומות שונים בתל אביב, בהם שפת הים, שם שרו כל הלהקות "הארי קרישנה", מתוך המחזמר "שיער", בגרסה העברית. סבאן אמר ללהיטון שזו רק ההתחלה: הוא מתכוון להפיק עוד תוכניות מסוג זה עבור הטלוויזיה הכללית, הערוץ הראשון והיחיד אז.

ככל הזכור, סבאן-טלית-קתמור לא עשו עוד תוכניות כאלה. התוכנית היחידה שודרה ביום שישי, ה-13 בנובמבר, בשעה 21.30 , בין יומן השבוע בהגשת חיים יבין, לסדרת הדרמה "בית בודנברוק", ע"פ ספרו של תומאס מאן.

הצ'רצ'ילים שרו בתוכנית – בעברית! – את "אחינועם" של רוב האקסלי ויהונתן גפן, להיט ידוע של אריק איינשטיין, שגם הוא עבד, הופיע והקליט עם הלהקה. הביצוע הנדיר הזה אמנם נמצא ביוטיוב, אבל מופיע עכשיו על ויניל, בפעם הראשונה, באלבום-אוסף כפול של הצ'רצ'ילים/ג'ריקו ג'ונס (הלהקה שינתה את שמה כשיצאה לחו", בניסיון לעשות קריירה באנגליה ואירופה).

מחר, בחנות האוזן השלישית בדרום תל אביב, במסגרת אירועי יום חנויות התקליטים, הצ'רצ'ילים (מיקי גבריאלוב, חיים רומנו ודני שושן), יגיעו למקום ב-12 בצהריים, לחתום על האלבום, למעריצים, שאין שום ספק בכך: קיבלו מתנה נהדרת לפסח.

(צילום: באדיבות האוזן השלישית)

באלבום, הסינגלים של הלהקה שיצאו בין השנים 1968-1972 , כולל שירים שהופיע בבי-סייד. ביניהם "כוראל לאוהבים צעירים", הניסיון הנועז של הצ'רצ'ילים לנגן יוהן סבסטיאן בך, בעיבודו ועידודו של המלחין והמנצח נועם שריף. אלה חשובים, כמובן, אבל הייחוד של האלבום הוא בקטעים נדירים שיוצאים לראשונה בתקליט רשמי של הלהקה. לצד ההקלטה מתוך תוכנית הטלוויזיה, חמישה שירים שהוקלטו לתוכנית בגלי צה"ל, באוגוסט 1970, ביניהם גרסה אינסטרומנטלית לשיר "יונתן הקטן", שיר חסידי, "והאר עינינו", שהלחין הרב שלמה קרליבך והושמע (בביצוע השלושרים), לראשונה בפסטיבל הזמר החסידי. קטע מעניין נוסף, גרסה אנגלית ל"למה לי לקחת בלב" שרוב האקסלי כתב ללחן המוכר של שלום חנוך. עוד באלבום, שלוש פעמים sunshine man : הבי-סייד של הסינגל she's woman , בהופעה בגל"צ ובגרסה ארוכה, מתוך פסקול הסרט "השמלה" של יהודה ג'אד נאמן.

אלבום כפול, כיף כפול. האזנה נעימה, חתימה טובה (אם תגיעו לחנות האוזן השלישית), וחג שמח.

4 comments

  1. וואו.. לפני הכל, לראות את תל אביב של התפר בין שנות השישים לשנות השבעים, בדיוק הזמן, בו התחלתי "פוקחת עינים", מאד מרגש!!

    האם ידוע לך באם יש הקלטה של תכנית הטלוויזיה המקורית? הייתי מאד שמחה לראותה, כיוון שבדיוק בתקופה הזו, ימי שישי היו מוקדשים למסיבות ביתיות עם החבר'ה ולא ראיתיה בזמן אמת. [את "בית בודנברוק קראתי עוד לפני, בהיותי תולעת ספרים..].

  2. תודה על התגובה. יש להניח שקיימת הקלטה בארכיון רשות השידור לשעבר (שעבר ל"כאן"), וכנראה גם שודרה בשידור חוזר, האם תשודר שוב? רק בכאן יכולים לענות על כך.

    • תודה אהרון.
      אולי יתרצו אנשי "כאן" וישדרו בשעות הקטנות של הלילה תכניות מוסיקה עתיקות, כפי שעשו בזמנו בערוץ 33 🙂

  3. נקווה…

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *