כותרות האתמול: 6 בפברואר, 1970

מרץ 23

לפני חמישים שנה, בלהיטון, פורסמה כתבה על תוכנית הרדיו החדשה בקול ישראל, "דו רה ומי עוד", תוכנית שמטרתה "לתרום לתוכניות המוזיקה של קול ישראל הקלטות חדשות של שירים חדשים וישנים, בביצועים מעניינים ו/או מורכבים, שחברות התקליטים בארץ לא היו מעלות בדעתן ליזום, בעיקר בשל חישובים של כדאיות מסחרית".

בתוכנית הראשונה הקליטו יחד שלוש זמרות, חוה אלברשטיין, שולה חן ועדנה גורן, את הפיוט "אדון עולם", בעיבוד חדש וקצבי של מישה סגל. עוד באותה תוכנית, הוקלטו שלושה ביצועים שונים לשיר של עמוס קינן, "שלושה מתוך שלושה מיליונים", בלחנים שונים, של נורית הירש (שר יוסי בנאי), יוחנן זראי (שר אילי גורליצקי), ודני ליטני, שגם שר את הלחן שלו.

בתוכנית הבאה, בדיוק להיפך: לחן אחד, של יוחנן זראי, שעבורו הוזמנו שלושה תמלילים, משלושה כותבים, לפי בחירתו של זראי: דידי מנוסי, תרצה אתר ואהוד מנור.

המנחה, רבקה מיכאלי, שאלה את התמלילנים איך זכרו את משקל ומקצב הנעימה, כאשר כתבו את המילים? תרצה אתר ודידי מנוסי אמרו שהם נוקטים בשיטת הספרות. כלומר, במקום לכתוב לעצמם משפט חסר משמעות הם כותבים, נגיד, חמש ושש ושבע. אהוד מנור אמר שהוא לא אוהב את השיטה הזאת כיוון ש"לאחר יום יומיים נשארים בראשי מספרים בלבד", והוא מעדיף לכתוב מילים שעולות על דעתו באותו רגע ושבאופן טבעי קרובות ברוח ובאווירה לאופי המנגינה.

מה יצא בסוף הניסוי המעניין הזה? אהוד מנור כתב "חלומות" ליגאל בשן. תרצה אתר כתבה "אט אט" לעפרה פוקס, אשתו של מנור. דידי מנוסי כתב עבור עדנה גורן את 'סופשבוע'. אלברט פיאמנטה עיבד את השירים של בשן וגורן, מרטין מוסקוביץ עיבד את השיר של פוקס. את השירים של בשן וגורן ניתן למצוא ביוטיוב.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *