כותרות האתמול: 7 ביולי, 1977

אוג 17

בתאריך שאומרים שאין כמוהו למזל, ארבע פעמים 7 , פורסמה בלהיטון כתבת שער על הסרט "חמש מאות אלף שחור", בכיכובם של שייקה אופיר וז'אק כהן כשני שחקנים, בני וסיסי, בהתאמה, שמשכנעים איש עסקים מפוקפק עם קשרים בעולם התחתון (יוסף שילוח), להשקיע חצי מיליון לירות בהפקת הצגה ע"פ "מחכים לגודו", של סמואל בקט. כמובן שההצגה נכשלת ובני וסיסי, בלי גרוש על התחת, נאלצים להימלט על נפשם מאימת הנושה האימתני ואנשיו ולחפש עבודות מזדמנות כדי לנסות לאסוף לירה ללירה.

הסרט הזה, בו מופיעים גם זאב רווח כסוכן ביטוח וחברי הגשש החיוור בדמות עצמם, יחד עם עוד מסרטיו הידועים של שייקה אופיר, ישודר מחרתיים, בערוץ הקולנוע הישראלי של yes , לציון שלושים שנה (ועוד יומיים), למותו.

שייקה סיפר על הסרט, "הקו המאפיין כמעט את כל הגיבורים הוא קו של עצב המסתתר מאחורי שכבה עבה של סיטואציות קומיות. האירועים מוגזמים אך במהותם הם משקפים מציאות מסוימת האופיינית לחברה הישראלית – הלוואות 'שחורות', 'מחלקת הגבייה' שמפעיל העולם התחתון ללא רחם והעוצמה בידי הלווייתנים של עולם הפשע".

הסרט היה הראשון שביים שייקה אופיר, וגם האחרון, למרבה הצער. הוא המשיך לשחק אך לא חזר לביים. כעבור עשר שנים, בדיוק היום לפני 30 שנה, הוא מת מסרטן הריאות, בגיל 57 . פרסי האקדמיה הישראלית לקולנוע נקראים על שמו, ובצדק.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *