כותרות האתמול: 8 ביולי, 1970

יול 08

כוכבי שיער בהפקה הישראלית 8.7.70

בקיץ 1970 הצטרפה ישראל למהפכה: המחזמר שיער הוצג, בגרסה עברית, באולם אואזיס ברמת גן. אהוד מנור ז"ל כתב טקסטים מבריקים בעברית למוזיקה של ג'רום ראגני וג'יימס ראדו, ו-let the sun shine in הפך לתנו לשמש יד. השירים ההם חזרו השנה, לבמה, בקאמרי. בגרסה החדשה של שיער מככבים עוז זהבי, דן שפירא, מיי פיינגולד ועוד.
בין הישראלים בהפקה המקורית של שיער היו שלישיית השוקולדה: גבי שושן, בתפקיד ברגר, צביקה פיק כקלוד ושוקי לוי, שנדחק לתפקיד שולי (אבל צחק אחרון, כשעשה קריירה לא רעה באירופה, בשנות ה-70 , כשוקי ואביבה, עם בת זוגו אביבה פז, ולאחר שנפרדו הצטרף לחיים סבן וכתב מוזיקה לסדרות הטלוויזיה שלו). מרגלית אנקורי חזרה מחו"ל במיוחד בשביל שיער ותפקיד שילה. צדי צרפתי גילם ארבעה תפקידים, כולל אישה. בהמשך, הוא העדיף לעבור אל אחורי הקלעים והפך לבמאי המבוקש ביותר בבידור הישראלי.
בשנות ה-70 לא ידעו מה זה פוליטיקלי קורקט, בוודאי לא בעברית, ולכן יש לסלוח להגדרות "כושי אורגינלי מדרום אפריקה" (וואלי לואטה), ו"כושית יהודיה מצד אמה" (אניטה הרץ).


הדמות המסקרנת ביותר על הבמה הייתה כריס ג'אגר, אחין הצעיר של מיק, שרצה להוכיח שגם הוא יכול. כריס עדיין שר ומקליט ובשנה שעברה הוציא את אלבומו העשירי, אבל איפה הוא ואיפה מיק.
פטריק גרלנד, הבמאי, שמת לפני כשנתיים, היה גם משורר ושחקן. הוא הסכים לביים את שיער לאחר שהשתכנע שבכך הוא "יביא את בשורת השלום והאהבה למדינה הקטנה הנלחמת על חייה". לא ברור אם הציטוט שלו, מקורי, או התלהבות פטריוטית של הכותב.
אוליבר טוביאס, הכוריאוגרף, שיחק באחד התפקידים הראשיים בהפקה הלונדונית של שיער, עד שנמאס לו והחליט שהוא רוצה ללמד את האחרים איך לרקוד. לא לקח הרבה זמן, אחרי שיער, והוא חזר לשחק, בטלוויזיה ובקולנוע. תפקידו הידוע לשמצה היה בסרט the stud ב-1978 , שתורגם ל"שגעון הדיסקו" בעברית. אני לא בטוח שהסרט אכן הוקרן בארץ. הוא נאסר להקרנה בלא מעט מדינות, בגלל סצנות הסקס והעירום, חלקן בכיכובה של ג'ואן קולינס (הסרט התבסס על ספר של אחותה, ג'קי), בתפקיד בעלת מועדון, עשירה וחרמנית לאללה, שמסנג'רת את שומר הראש שלה (טוביאס), ועושה ממנו עבד-מין. משהו כזה.
אליס אורמסבי-גור היא הסיפור הטרגי של שיער, 1970 : בתו של ברון, בת למשפחת אצולה ותיקה ועשירה מאוד, הייתה בת זוגו של אריק קלפטון במשך חמש שנים. אולי כך היא התמכרה לסמים, אולי בנסיבות אחרות. ב-1995 , יום לפני שמלאו לה 43 , מתה ממנת יתר של הרואין.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *