כותרות האתמול: 9 בפברואר, 1978

פבר 09

קולנוע שחף בכיכר אתרים בתל אביב כבר לא קיים. גם הכיכר ירדה מגדולתה הזמנית. אבל בתחילת החודש, לפני 40 שנה, התקיימה בקולנוע הצגת הבכורה החגיגית לסרט שנבחר לייצג את ישראל בפסטיבל ברלין 1978 , "אסקימו לימון", שביים בועז דוידזון, צילם אדם גרינברג (שהמשיך לקריירה נאה בחו"ל), כתב אלי תבור והפיקו מנחם גולן ויורם גלובוס.

בהקרנת הבכורה החגיגית נכחו "אנשי קולנוע, תיאטרון ועולם הבידור", ואפילו הספר המיתולוגי ז'אק, "האחראי על התספורות בסרט ומי שהיה אחראי לתסרוקות של בני תל אביב בתקופה בה מתרחשת העלילה". הסרט זכה לתשואות ש"העלו סומק של מבוכה על לחיי כוכבי הסרט הצעירים", ענת עצמון, יונתן סגל – שניהם קיבלו חופשה מתיאטרון צה"ל כדי להגיע לבכורה – יפתח קצור וצחי נוי. אגב, נוי היה מבוגר בחמש שנים מעצמון וקצור, שש שנים מסגל. כשהעיתונאים שאלו את עצמון על אותה "סצנת התעלסות" מפורסמת עם סגל, היא אמרה שאלה היו הרגעים הקשים ביותר בצילומים, אבל "אבא שלי (שמוליק עצמון), יודע שאין זה אמיתי, כך שזה לא נורא".

תקציב הסרט עמד על שלושה מיליון לירות, וכשליש מזה נועד עבור הזכויות לשירים בפסקול, שאמורים לשקף את רוח התקופה. במודעת הפרסומת לסרט נכתב "הייתי בן 17 והיא רק בת 16 . שכבנו על החוף והקשבנו לאלביס. הירח היה מלא. זה קרה בקיץ 58 '", ואכן, רבים מהשירים, כמו rock around the clock של ביל היילי ו-diana של פול אנקה, היו להיטים גדולים בתקופה בה מתרחש הסרט, אבל לצידם יש גם סטיית-זמן מביכה: הסינגל F.B.I של להקת הצלליות יצא באנגליה רק בפברואר 1961 . להיטו של בובי וינטון, mr. lonely הוא מ-1962 ואפילו seven little girls sitting in the back seat של פול אוונס, יצא רק כשנה לאחר אירועי הסרט.

אבל אי-הדיוק ההיסטורי לא ממש הפריע לצופי הקולנוע בארץ: עד סוף 1978 הסרט הכניס 12.5 מיליון לירות, ועוד 650 אלף דולר באירופה, שם, בעיקר בגרמניה, התניע קריירה בינלאומית לצחי נוי. בסך הכל, נמכרו 1.35 מיליון כרטיסים בארץ, כך ש"אסקימו לימון" הוא הסרט המצליח ביותר בישראל, אי פעם. התברר שמומו, בנצי, יודל'ה, נילי וסטלה המגמרת ניצחו את "קזבלן" ואת "סאלח שבתי" במרוץ לתואר הסרט המצליח ביותר בישראל.

אם תרצו להיזכר בפסקול, מחר, בכאן 88 בשעה 12 בצהריים, ספיישל אסקימו לימון.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *