מחיר חופש הדעה

מרץ 14

(צילום: ז'ראר אלון)

חיים נוי על "איש הכריות" בתיאטרון חיפה: מחזה ייחודי של האירי מרטין מק'דונה, יצירת מופת, משחק מהפנט.

 

איש הכריות בתיאטרון חיפה  היא יצירת מופת של עלילת אימים ומשחק מהפנט, המטלטלת את הצופים עד לסיום הנוקב והמעורר מחשבות. ההצגה (שכבר הועלתה בעבר בתיאטרון גשר, בגרסה ארוכה יותר), היא חוויה תיאטרלית שעוסקת אמנם ברצח מזוויע, אבל יותר מכך מדברת על מהותה וחשיבותה של היצירה הספרותית ושל חופש הדעה. היצירה של המחזאי האירי מרטין מק'דונה זכתה לפרסים ולשבחים נכבדים והועלתה ברחבי העולם. עם זאת היא שנויה במחלוקת ויהיו כאלה שיעקמו את האף ויחוו עליה דעה שלילית. עם זאת, זו יצירה חשובה וההפקה של תיאטרון חיפה היא במה נפלאה למחזה הייחודי הזה על כל מכלוליו.

הבמאי והמתרגם ארז דריגס מפעיל את להקת השחקנים המרצדת על פני הבמה כאילו מעולם אחר, ועם זאת מציאותי, קר ואכזר. המשחק הוא נפלא ומהפנט.

העלילה עוסקת בשני חוקרי משטרה במדינה טוטליטרית דמיונית החוקרים סופר בשם קטוריאן שכתב מאות סיפורים קצרים, אך רק אחד מהם פורסם בעיתון. הטקסטים שלו עוסקים במעשי זוועה וברצח והוא סבור כי החוקרים מנסים למצוא דופי ביצירתו מטעמים אידיאולוגים. עד מהרה מתברר כי מדובר בחקירת רצח מזוויע של שני ילדים והיעלמות ילדה נוספת שייתכן ונרצחה אף היא. החוקרים חושדים כי הסופר הוא בעצם רוצח הילדים, ומנסים להוציא ממנו הודאה כשאינם בוחלים באמצעים. הם גם עוצרים את אחיו, מיכאל, רפה השכל שמודה, לדבריהם, ולאחר עינויים, כי הסופר הוא הרוצח. העלילה מקבלת תפניות שונות ובמהלכה מושמעים חלקי סיפורים שכתב ובהם הסיפור על איש הכריות שכל גופו היה עשוי מכריות ומושיע אנשים העומדים לשים קץ לחייהם. במהלך העלילה נחשפת האמת המרה וזעקתו של הסופר להציל את יצירותיו הספרותיות מהשמדה. אין זו הצגה קלה לצפייה ואולם חרף המורכבות והתמונות שחלקן קשה, מדובר ביצירה תיאטרלית מהמדרגה הראשונה, הרבה בזכות משחק מעולה של השחקנים.

טופולסקי , הקצין החוקר "הטוב" מגולם במקצועיות ובכישרון נפלא על ידי אלון נוימן  שהצליח לבנות במשחק מצטיין דמות מורכבת , שאפתנית וקפדנית. אייל רוזלס מגלם את הקצין אריאל, הבלש "הרע", משחקו שזור גישות ואלימות והתוצאה היא דמות מעולה. מעיין בלום מגלם את מיכאל, האח המפגר, וזו עבודת משחק הראויה לכל שבח ולתשואות. נטע וינר מגלם את הסופר במשחק דרמטי מהדרגה הראשונה, חוויה תיאטרלית בפני עצמה. ליה אולמן מגלמת יפה את הילדה האילמת.

סבטלנה ברגר עיצבה את התפאורה המצוינת ואת התלבושות המוצלחות. שי פישמן אחראי למוזיקה היפה. איילת גולן אחראית לפיתוח חפצים ובובות, דרור הרנזון על עיצוב ידיים ואוקסנה ינוביצקי ולאוניד אליטיב עיצבו וייצרו את  המסכה. קרן גרנק עיצבה תאורה ראויה.

"איש הכריות" היא יצירה חשובה וההפקה של תיאטרון חיפה נותנת במה נפלאה למחזה הייחודי הזה, על כל מכלוליו.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *