מלחמה על נפש הילדה

מרץ 20

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "האב", בבית צבי: הפקה מרגשת למחזהו של אוגוסט סטרינדברג, על המאבק בין אב ואם על חינוך בתם, ברוח הקדמה והחילוניות או בדרך דתית ושמרנית.

 

האב, של המחזאי  השוודי הנודע אוגוסט סטרינדברג, העוסק במלחמת המינים, הוא עצמתי ומרגש. זהו אחד המחזות הידועים ביותר של סטרינדברג, הנחשב לאחד מאבות המחזאים המודרניים. "האב" נכתב ב-1887, והוצג בארץ לראשונה ב- 1921 בתיאטרון העברי ואחר בהבימה, הקאמרי ותיאטרון חיפה.

העלילה עוסקת במאבק חרמה שמנהלים שני בני זוג על רקע הזכות לחנך את בתם בדרכו וברוחו של כל אחד מהם. לאורה, רעייתו של אדולף, מדען וקפטן בחיל הפרשים, מתנגדת לרצונו להקנות לבת חינוך מתקדם ברוח חילונית, ורוצה לחנכה כמיטב המסורת שהייתה נהוגה אז. כדי להשיג את שאיפתה מצליחה האישה להסית את בני הבית להאמין כי בעלה הוא חולה נפש וגם נוטעת בו ספקות בקשר לאבהותו על הילדה. המחזה מגיע לשיאו בסצנת הטירוף והסוגיה מי ינצח ומה יעלה בגורל הבת. המחזה, בדומה למחזות אחרים של סטרינדברג, מאופיין בהצגתו של הגבר כקורבן והנשים מוארות באורח שלילי.

הבמאי אלון טיראן העלה הצגה משובחת והפיק מהשחקנים דמויות נוטפות עצמה ומשחק מרגש. התרגום הוותיק של גד קינר נותר עכשווי וקולח. להפקה תצורה ייחודית, שולחן ארוך שעליו עולים ובאים וגם יוצאים הדמויות הפועלות. התאורה אפלולית רוב הזמן ומוסיפה לנופך הקודר של העלילה.

דניאל חסין, שחקן בעל פוטנציאל מעולה, מגלם בעצמה ובמשחק מרגש את קפטן אדולף, איש המדע, שאינו מוצא את מקומו בביתו, רדוף בידי אשתו ובני הבית. עמית זיתון הנפלאה מגלמת את אשתו לאורה, משחקה משובח ביותר והיא מרשימה ביכולותיה הדרמטיים.

נוי עזריה מגלמת באורח מצוין ומרגש את האומנת מרגרט ומגיעה לשיא הדרמטי של משחק נהדר בתמונה המסיימת, כאשר היא מגוללת את נעוריו של הקפטן בחיקה האימהי. שניר וילר מגלם במשחק מרשים את הרופא המשתף פעולה בעל כורחו עם האישה. ג'וני רוזנבלום מוצלח בתפקיד הכומר. יעל מואב, כברטה, בתם של בני הזוג, מפגינה משחק מצטיין ונעים. יבגני מוליבוגה מגלם באורח מוצלח מאוד את המשרת נויד .

יוסי בן נון אחראי למוזיקה מקורית נפלאה. דינה קולסון עיצבה את התפאורה הפרקטית והמצומצמת והתלבושות המעולות. יעקב סליב עיצב תאורה ראויה המשולבת בעלילה הקודרת.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *