סקופ! אריק איינשטיין בעירום מלא

נוב 22

(צילום: יעקב אגור, מתוך אוסף אגור באדיבות yes  דוקו)

הערב ב-yes דוקו מתחילה סדרה חדשה בת שישה פרקים, "אריק איינשטיין: שיר אהבה סטנדרטי". בסדרה, שבין יוצריה יואב קוטנר, שיחות עם אריק ועם חבריו, סרטי ארכיון, חלקם נדירים, וצילומים מהאלבום המשפחתי. בשבוע הבא ימלאו ארבע שנים למותו של אריק איינשטיין.

 

ליום הולדת שנתיים של אריק איינשטיין כתב לו ידיד המשפחה, השחקן והמשורר אברהם חלפי, שיר-ברכה מקסים, בכתב יד נקי ומנוקד, שמסתיים כך: "לאריק המתוק, לאריק היקר, נשיקה היום ונשיקה מחר. מי ייתן ונזכה ובעוד שנה, נביא לאריק שוב מתנה. בתוספת שוקולדה", וחתם: אוהבו, אברהם חלפי. כעבור שנים רבות, זה יקרה רק באחד הפרקים הבאים, אריק שר חלפי, ללחן של יוני רכטר, את "עטור מצחך" ובזכותו, רבים מאוד, בעיקר צעירים, נחשפו לשיריו של המשורר הצנוע.

אבל רגע, עוד לפני כן, סגירת מעגל אחרת הקשורה לחלפי, אריק ואותו שיר נפלא, וזה קורה בפרק הראשון: סרט ארכיוני של "סמבטיון", התחנה האזרחית הראשונה של אריק אחרי להקת הנח"ל, תיאטרון סאטירי שהקימו מרדכי (אבא של דורי) בן זאב וזאב ברלינסקי. חלפי הערירי היה חבר של ברלינסקי ואשתו, זהבה. לפני שנים אחדות פורסם מאמר שבו נטען כי חלפי כתב את השיר על זהבה, שהוא היה מאוהב בה, אהבה שלא היה לה סיכוי.

הפרק הראשון בסדרה אותה יצרו יואב קוטנר, אבידע לבני ואסף אמיר, נפתח בסצנה קצרה מהסרט "ניני", שבו שיחק אריק לצד אביו, יעקב איינשטיין. מתברר באותו פרק שאריק, ספורטאי מצטיין בתיכון ואלוף הארץ לנוער בקפיצה לגובה, לא רצה להיות שחקן, גם לא זמר. הוא רצה להיות מד"ס בצבא. איכשהו הגיע ללהקת הנח"ל ובתמימות שאל את חיים טופול, "איפה נרשמים ללהקה?", וכאן מגיע מונולוג קורע של אריק על האודישן שלו, וחשיפה של טופול: בגלל שהיו מספר מועמדים טובים ורק שני תקנים, אריק התקבל בזכות זה שניצח את טופול בהורדת ידיים. אגב חשיפה: יש גם צילום של אריק הקטן, עירום ועריה, על שפת הים. יש למה לצפות.

פרק הפתיחה אינטנסיבי, אולי מדי: ילדות, תיכון, אתלטיקה, להקת הנח"ל, סמבטיון, המחזמר "אירמה לה דוס", הסרטים "ניני", "סלאח שבתי" ו"דליה והמלחים", שבעקבותיו, יחד עם שני שחקנים-זמרים אחרים בסרט האחרון, בני אמדורסקי ויהורם גאון, הוקמה שלישיית גשר הירקון, שאח"כ שינתה הרכב: ישראל גוריון הצטרף במקום גאון שנסע ללמוד תיאטרון. לדברי אריק, אז הוא התחיל להרגיש כמו "הגבוה ששר עם (צמד) הדודאים", וזה נגמר. רק כדי להתחיל מחדש בשלישייה אחרת, מיתולוגית לא פחות, "החלונות הגבוהים", עם שמוליק קראוס וג'וזי כץ. בין לבין, הוא התחתן עם אלונה, אותה פגש לאחר ששלחה לו מכתב, ממעריצה לזמר אהוב. בפרק אחד, משנות ה-40 ועד אמצע שנות ה-60 . וזוהי, כאמור, רק ההתחלה.

"שיר אהבה סטנדרטי" היא סדרה שאסור לאוהבי מוסיקה ישראלית בכלל ואריק איינשטיין בפרט – והרי אי אפשר להפריד – להחמיץ אותה. עונג גדול, עם צביטה קטנה בלב ולחלוחית בעין. ימי רביעי יהיו נחמדים יותר בחודש וחצי הקרוב, וכל הזמן ב-VOD .

One comment

  1. רינה /

    אריק איינשטיין האחד והיחיד זמר עם קול חם רך ונעים אי אפשר לשכוח ככל שהשנים עוברות הגעגוע חזק יותר.עצוב לי מאוד .יהי זכרו ברוך נזכור אותך לנצח.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *