עוגה נפוליטנית מקסימה

יול 04

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "פילומנה", בבית צבי: מחזה מרגש ומבדח וביקורת נוקבת על מוסד הנישואין, רלוונטית כביום כתיבתה.

 

 

"פילומנה", המחזה הנודע של המחזאי והשחקן האיטלקי אדוארדו דה פיליפו, הוא מרגש וקולח ומהווה בבואה נוקבת על מוסד הנישואין.

דה פיליפו (1900-1984 ), כתב את המחזה עבור אחותו, השחקנית האיטלקייה טיטינה, אך הצגת הבכורה, לפני 72 שנים בנפולי, נתקלה בביקורות צוננות למדי. טיטינה עשתה שינויים במשחק שלה ועד מהרה קצרה תשואות. אגב, גם דה פיליפו עצמו שיחק בשעתו במחזה.

המחזה הוצג כמעט בכל רחבי תבל וגם בארץ, ברוב התיאטראות. נעשו מספר גרסאות מצולמות, לטלוויזיה ולקולנוע, והסרט המפורסם ביותר היה "נישואים נוסח איטליה", בהשראת ההצגה ובכיכובם של סופיה לורן ומרצ'לו מסטרויאני.

ההפקה הנוכחית, בבית צבי, תורגמה ועובדה בצורה קולחת ועכשווית בידי שלומי מושקוביץ, והיא מעניינת ורלוונטית כביום כתיבתה. הבמאי מיטקו בוזקוב, שגם ערך את קטעי המוזיקה הנפלאים, אחראי, יחד עם להקת השחקנים המעולה, לתוצאה: מחזה יפה, קולח, מרגש ומבדח וגם מרטיט את הנפש. מעין עוגה נפוליטנית מקסימה.

העלילה עוסקת בפילומנה, יצאנית בדימוס, המגלה כי בן זוגה, דומינקו, מתכנן להחליף אותה בצעירה לוהטת. פילומנה מביימת מחלה קשה ומצליחה להביא תיעוד רפואי שהיא על ערש דווי, כדי למנוע סילוקה מהבית. דומינקו מגלה את הקנוניה ופועל משפטית, וגם בדרכים פחות עדינות, כדי לסלקה מחייו. אולם פילומנה מגלה לו כי יש לה עוד שלושה ילדים, אחד מהם שלו, והיא תחשוף את זהותו רק אם יישא אותה כדין לאישה ויעניק לה את שם משפחתו. הסוף הוא תמיד אותו סיום, מרגש וסביר, מרטיט את הלב ובהחלט מעניין.

הגר אנגל מגלמת יפה מאוד את פילומנה ומשחקה משכנע, רגיש ומוצלח מאוד. איתי שלו משובח בתפקיד דומינקו והדמות מעוצבת היטב. מור חנסון המעולה מגלם את אלפרדו, עוזרו של דומינקו, ומשחקו הוא פנינה ממש, לא מעט בזכות הקול המיוחד שסיגל לעצמו, כמעין שורות מאופרה (מור מגלם גם את דומינקו, לסירוגין).

הדר קרן מוצלחת מאוד בדמות רוזאליה, בת הלוויה של פילומנה. יעל דובר הלוהטת מגישה קטעי משחק מלוטשים ומעולים בדמות דיאנה, הפילגש של דומניקו. סתיו בן יוסף הנהדרת מצליחה לגנוב פה ושם את ההצגה בדמות המשרתת, עם קטעי משחק מצוינים.

נופר אליהו, שחקנית משובחת, טובה מאוד כעורכת הדין וגם כאשת הקייטרינג, שם היא מפגינה סצנה מעולה עם קריצה לתסרוקת של נטע ברזילי. יאיר בלוך, דור לוי ואיציק מלמד מפגינים משחק וירטואוזי כשלושת ילדיה של פילומנה, והקטעים בביצועם הם מענגים ביותר.

סלבה מלצב עיצב תפאורה נפלאה, כשברקע נפולי על שלל חבלי הכביסה וצבעיה. לנה רומננקו עיצבה את התלבושות היפות וליאור מיטל את התאורה המוצלחת. גנדי בביצקי עיצב את התנועה, ושיאה קרב המהלומות הנהדר בין האחים.

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *