פינת הקומוניקט

אוג 15

(צילום: באדיבות yes דוקו)

החל מהערב, "ההיסטוריה של הקומדיה". הסדרה החדשה של CNN על התפתחותה של הקומדיה צוללת אל תוך מוחם של הקומיקאים, בודקת מה גורם לנו לצחוק וגם מוכיחה את השפעתה החברתית והפוליטית של הקומדיה על ההיסטוריה שלנו.

 

"ההיסטוריה של הקומדיה" היא סדרה חדשה, מצחיקה וגם רצינית, בת 8 פרקים, מבית CNN. 

מהסיטקומים והסטנד אפ ועד תכניות האירוח של הלייט נייט והרכבי אימפרוביזציה – הסדרה מספרת על התפתחותה של הקומדיה. קטעי ארכיון קורעים מצחוק, מוצגים לצד ראיונות מרתקים עם "אגדות" מתחום הקומדיה ועם קומיקאים בני-זמננו.

הסדרה המרתקת צוללת אל תוך מוחו של הקומיקאי, בודקת מה גורם לנו לצחוק ומוכיחה כיצד היתה לקומדיה גם השפעה חברתית ופוליטית על ההיסטוריה שלנו.

בין משתתפי הסדרה: שרה סילברמן, מרגרט צ'ו, קטי גריפין, ג'ימי קימל, קונאן אובראיין, ג'אד אפאטו, לארי דייויד, ורבים אחרים.

הפרק הראשון, "פ**ינג מצחיק" עוקב אחר ההתפתחות של ההומור ה"לא הולם" לאורך ההיסטוריה ומביא את סיפורם של הקומיקאים ששברו את המוסכמות וסיכנו בכך את הקריירה שלהם ואפילו את חייהם, בעודם נלחמים בצנזורה. על הקומיקאי היהודי, לני ברוס, שלחם על זכותו להשתמש במילים גסות בפומבי, ועל המערכון המפורסם "7 המילים שאסור לומר בטלוויזיה",  של ג'ורג' קרלין ועד לקומיקאים בני-זמננו שלא מפחדים לעבור את הגבול.

בפרק השני, “המין המצחיק", סיפורן של הקומיקאיות הגדולות ביותר בכל הזמנים וכיצד הצליחו לצחוק על כל ז'אנר אפשרי, למרות הסקסיזם והדעות הקדומות כלפיהן. קומיקאיות כמו  פיליס דילר וג'ואן ריברס הוכיחו שנשים יכולות "להפיל" את הקהל בדיוק כמו גברים והיוו השראה לדורות הבאים של הקומיקאיות.

בפרק השלישי, “הקומדיה של החיים”, הומור המבוסס על רגעים מחיי היומיום הרגילים והפשוטים שכולנו חווים: מבני משפחה משוגעים, רגעים הזויים במקום העבודה ועד תהליך ההזדקנות שכולנו חווים.

הפרק הרביעי עוסק ב“הומור בין-גזעי”, ומראה איך הקומדיה יכולה לחצות גבולות תרבותיים כדי לעזור לאנשים להתאחד, לשרוד ולהשתלב טוב יותר בחברה. הפרק החמישי, “צחוק מהכותרות”, עוסק במקורות ההשראה האקטואליים של ההומור השחור – ממונולוגים בפתיחת תכניות האירוח ועד תכניות ה-"fake news" של ימינו, שבוחרות את הנושאים עליהם אפשר לצחוק ע"פ מה שנמצא בכותרות. הפרק מראה איך קומיקאי יכול להפוך מסתם אדם שצוחק על החדשות לאדם המדווח עליהן והופך לחלק מהאירוע.

הפרק השישי "פארודיה וסאטירה" מדגים עד כמה זה מצחיק כשבוחרים לעסוק דווקא בנושא רציני ולהציג אותו מזווית הומוריסטית, עם "ווירד" אל ינקוביץ, וסרטים כ"טיסה נעימה", "אוכפים לוהטים" וסדרות טלוויזיה מצליחות כ"סטרדיי נייט לייב" ו"הסימפסונס". הפרק השביעי “ניצוצות של שגעון”מציג את מוחו המרתק של הקומיקאי לצד מכשולים שרבים מהקומיקאים נאלצים להתמודד איתם, כמו מחלה נפשית ואלימות מילולית, דרך סיפוריהם של קומיקאים כג'ונתן וינטרס, אנדי קאופמן, רובין ויליאמס ואחרים. הפרק האחרון, “בלי פוליטיקה", עוסק באופן בו הקומדיה והסאטירה, על צורותיהן הרבות, השפיעו על הפוליטיקה והפוליטיקאים לאורך השנים.

 

אחרי הפרק הראשון בסדרה ההיסטוריה של הקומדיה ישודר "למות מצחוק", שמראה כי לעשות סטנד אפ זאת לא בדיחה…

ג'רי סיינפלד, כריס רוק, איימי שומר, ג'רי לואיס, גארי שנדלינג, שרה סילברמן, קווין הארט, ג'יימי פוקס וסטנדאפיטים רבים אחרים התקבצו בסרט אחד כדי להראות לנו עד כמה קשה העבודה של לנסות ולהצחיק אנשים.

סטדנאפיסט צריך להיות תסריטאי, במאי ו"פרפורמר". אין חזרות, אין אימונים ואין רשת ביטחון שתתפוס אותך כשאתה בקדמת הבמה מול הקהל החי. לרוב האנשים בעולם, להיחשף על הבמה ולקבל קריאות בוז כלפיך יכולה ליצור טראומה לכל החיים אך בשביל הסטנדאפיסטים זהו האתגר הלילי שלהם.

בסרט המצחיק והכן הזה ראיונות מקוריים עם מיטב הסטנדאפיסטים, בשילוב עם צילומים אישיים מהחיים בדרכים – הכל מנקודת המבט של הקומיקאים.

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *