פינת הקומוניקט

נוב 27

%d7%97%d7%95%d7%9c%d7%99%d7%92%d7%a0%d7%99%d7%aa-%d7%91%d7%90%d7%93%d7%99%d7%91%d7%95%d7%aa-%d7%99%d7%a1-%d7%93%d7%95%d7%a7%d7%95

חוליגנית (באדיבות yes דוקו)

הערב בטלוויזיה: סרט קלאסי של היצ'קוק, סרט הבכורה של הבמאי וולטר היל, עם צ'רלס ברונסון וגם סרט תיעודי על אקטיביסטית סינית שהשלטונות שם מאוד לא אוהבים.

 

גבר ללא חת (HOT Prime ), מ-1975 , הוא סרטו הראשון של הבמאי וולטר היל, בכיכובו של צ'רלס ברונסון, כוכב סרטי האקשן שהביקורת לא אהבה, אבל על תפקידו בסרט זה, המתרחש בארה"ב בתקופת השפל הכלכלי הגדול בשנות ה-30 , הוא זכה לשבחים. ברונסון מגלם את צ'ייני, נווד מסתורי ובעל עבר אפל. צ'ייני מתיידד עם אמרגן של קרבות רחוב בלתי חוקיים (ג'יימס קובורן), ומגיע בעקבותיו לניו אורלינס. שם, בסימטאות האפלות ובאיזורי התעשייה של העיר, הוא מרוויח כסף בקרבות אגרוף והיאבקות ללא חוקים (כן, כן: בתאג"ד לא המציאו שום דבר חדש), נגד בריונים מקומיים, שעליהם מהמרים פועלים קשי יום המקווים להרוויח כמה דולרים. הוא גם מתאהב באישה יפה בשם לוסי (ג'יל איירלנד, שהיתה אז אשתו של ברונסון). העניינים מסתבכים כשהאמרגן מתמכר להימורים, נקלע לחובות כבדים ומארגן קרב גדול בין צ'ייני לאלוף המקומי.

היל סיפר כעבור שנים שלמרות התדמית הקשוחה והמרוחקת של ברונסון לעומת קובורן החביב לכאורה, הוא הסתדר טוב יותר עם ברונסון, אולי בגלל שלא ניסה להתחבר ולהתיידד איתו ושמר על קורקטיות ואווירה מקצועית, והשחקן אהב את זה. קובורן, לעומת זאת, היה סר וזעף ומתוסכל על שהוא, כוכב קולנוע אך לפני כמה שנים, נאלץ לשחק כינור שני לברונסון. עוד סיפר היל, שאחרי הסרט, היחיד שלו עם ברונסון, היחסים עם השחקן נותקו לגמרי. ברונסון כעס עליו בגלל שקיצץ בעריכה את תפקידה של אירלנד, אשתו.

מותחן הריגול הקלאסי של אלפרד היצ'קוק, מזימות בינלאומיות (yes3 במסגרת הבלתי נשכחים – סרטים שחייבים לראות), משודר לציון 30 שנה (פחות יומיים), למות הכוכב, קרי גרנט. בסרט, נחשב לאחד הטובים של היצ'קוק (שכרגיל, מבליח לרגע קט על המסך, הפעם כאיש שמפספס אוטובוס), גרנט מגלם איש פרסום אשר נעשה מעורב בעל כורחו בפרשת ריגול מסועפת, ונאלץ להימלט על חייו. שתי סצנות נכנסו לפנתיאון ההיצ'קוקי ושל סרטי המתח בכלל: אחת, גרנט והשחקנית אווה מארי סיינט נרדפים בידי הרעים (ג'יימס מייסון ומרטין לנדאו), עד להר ראשמור, בין נשיאי ארצות הברית החצובים בהר. בשנייה, איקונית לא פחות ויש אומרים יותר, גרנט נרדף בכביש ובשדה תירס ע"י מטוס ריסוס קטלני המנסה לחסל אותו.

חוליגנית (yes דוקו), סרטה של הבמאית הסיני ננפו ואנג, מספר על האקטיביסטית יֶה היאן (המוכרת בכינויה  Hooligan Sparrow), ותומכיה, שיוצאים לדרום סין כדי להפגין נגד מנהל בית ספר יסודי שתקף מינית שש מתלמידותיו. האקטיביסטים מסומנים כאויבי המדינה, נתונים למעקב מתמיד, מתמודדים עם חקירות, הטרדות ומאסר וחשים שחייהם בסכנה. אך ספרואו, פעילה פוליטית שהתפרסמה כשיצאה להיאבק על זכויות נשים בתעשיית המין הסינית, ממשיכה לפעול בנחישות, בסיוע הרשת החברתית. גם ואנג סופגת איומים, מצלמותיה ניזוקות, אך היא ממשיכה לצלם בשלל אמצעי גרילה, מבריחה את התיעוד מחוץ לסין ועורכת את חומרי המסע האמיץ לסרט תיעודי מרתק ומטריד.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *