פינת הקומוניקט

מרץ 05

טאבו באדיבות יס

(צילום: באדיבות yes )

הערב בטלוויזיה: המיני-סדרה התקופתית שכתב ומככב בה טום הארדי, "טאבו" (yes OH ), סרט על סוכנת המוסד סילביה רפאל (ערוץ 8 ), ו"מזל"ט: הציפור הלאומית" (yes דוקו), סרטם של וים ונדרס וארול מוריס על קשר השתיקה מאחורי השימוש שעושה ארה"ב במזל"טים, לחיסולים במדינות זרות.

 

טאבו היא דרמה תקופתית בשמונה פרקים, קופרודוקציה אמריקאית (FX ), ובריטית (BBC ), שיצר סטיבן נייט (כנופיית ברמינגהם), על פי סיפור מקורי של צ'פס הארדי ובנו, טום הארדי, שגם מככב בה כג'יימס דלייני, שחוזר בשנת 1814 ללונדון לאחר עשור בו שהה באפריקה, ומגלה שאביו השאיר לו עיזבון מסתורי, שעוזר לו להקים אימפריית ספנות משלו.  ג'יימס, הנחוש לפתוח במלחמה מול כל מי שפגע בו, מוצא את עצמו בעימות נגד חברת איסט- אינדיה, בעודו משחק משחק מסוכן מאוד בין שתי אומות במאבק – בריטניה ואמריקה. לצד הארדי משתתפים מייקל קלי (בית הקלפים), המגלם את דוקטור דמברטון האמריקאי, ג'ונתן פרייס (שודדי הקריביים), בתפקיד סר סטיוארט סטריינג', מנכ"ל חברת איסט-אינדיה, ואויבו של ג'יימס, אונה צ'פלין (משחקי הכס), כזילפה גירי, אחותו למחצה של ג'יימס, ודיויד היימן (מקבת'), בתפקיד ברייס, משרתו הנאמן של דלייני.

סילביה: בשירות המוסד (ערוץ 8 ), מביא את סיפורה של מרגלת המוסד ממוצא דרום אפריקאי, סילביה רפאל, שהצליחה לחדור אל שורותיהם של גופים אנטי ישראליים. רפאל נחשבה לסוכנת המוסד הטובה ביותר ורוב מעלליה עדיין אינם ידועים לציבור הישראלי. הבמאי סקסון לוגן עוקב אחר סיפורה המופלא של רפאל שבין היתר הייתה אחראית לעבודת המודיעין לאיתור מתכנני ומבצעי טבח אולימפיאדת מינכן. האיתור התגלה כשגוי ובעקבותיו, חוליית המוסד רצחה בלילהאמר, נורבגיה, את המלצר המרוקאי אחמד בושיקי, שבטעות זוהה כעלי חסן סלאמה, מתכנן רצח הספורטאים הישראלים. אנשי החוליה נתפסו ונידונו למאסר.

וים ונדרס וארול מוריס הפיקו את מזל"ט: ציפור לאומית, שגיבוריו הם שלושה חיילים לשעבר בצבא ארה"ב נחושים לשבור את חומת השתיקה מאחורי אחד הנושאים הקונטרוברסליים של ימינו: השימוש הסודי של צבא ארה"ב במזל"טים.

גיבורי הסרט חשים עד היום אשמה כבדה על כך שלקחו חלק בתכנית המזל"טים האמריקאית וחיסלו אנשים מהאוויר במדינות זרות, מבלי לדעת את זהותם. כעת הם מחליטים לצאת בפומבי ולספר את סיפורם למרות ההשלכות הפומביות שיכולות להיות למהלך כזה.

הסרט מביא סיפורים אמיתיים עם תפניות דרמטיות, מספק הצצה נדירה אל תכנית המזל"טים האמריקאית דרך עיניהם של מי ששרתו ביחידה ושל ניצולי תקיפות מהאוויר וחושף סיפורים שלא פורסמו מעולם. 

 

One comment

  1. זה ישמע קצת מוזר בגלל שכולם ממש אוהבים את טאבו. אני ממש לא הצלחתי להתחבר לסדרה. לא יודע אם זה היה יותר מידי אפל או האווירה של אנגליה של המאה ה 19 שלא ממש עשו לי את זה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *