צילום מאתמול: 9 באוגוסט, 1974

אוג 09

השבוע לפני 45 שנה חזר אריס סאן להופעות בישראל, סיבה טובה להקדיש לו את שער להיטון.

סיבוב ההופעות החל בחולון, באולם רינה, ולמחרת, מוצ"ש לפני 45 שנה, הצפין לצפת, לאולם צליל. אריס ולהקתו חרשו את ישראל, מבלי להתפנק, מנס ציונה ועד מעיין חרוד, ועוד שלוש הופעות בערים הגדולות: בבית החייל בתל אביב, קולנוע ארמון בחיפה ובנייני האומה בירושלים.

שימו לב לאמרגני המופע: (חיים) סבן-(יהודה) טלית. אז הם עבדו יחד, אך בהמשך נפרדו דרכיהם. טלית התמקד בהפקות, ייבא אמנים מחו"ל וייסד את ערוץ הטלוויזיה בייבי. הוא מת השנה, בגיל 74 .

סבן, כידוע, הוא טייקון-מדיה בינלאומי, מיליארדר, תורם כבד למפלגה הדמוקרטית וחבר אישי של ביל והילארי קלינטון, ומייסד פורום סבן, בו נפגשים לדיונים מנהיגים מארצות הברית וישראל.

אריס סאן, שעשה כאן קריירה מצליחה מאוד בשנות ה-60 , עזב לניו יורק ב-1970 , אך הקפיד לשמור על קשר חם עם הארץ שחיבקה אותה, טיפחה אותו והפכה אותו לכוכב-פופ ישראלי-יווני ואפילו העניקה לו אזרחות ישראלית. אין פלא שבמלחמת יום כיפור הוא חזר להופיע, בהתנדבות, בפני חיילי צה"ל, וגם הקליט שיר שכתבה תלמה אליגון, "גם הפעם", על הניצחון של צה"ל, למרות התנאים האיומים בתחילת הקרבות.

שנות ה-70 , בוודאי השנה בה צולם שער להיטון, היו טובות מאוד לאריס סאן. הוא פתח במנהטן מועדון לילה בשם סירוקו (רוח חמה), שאליו הגיעו כוכבי בידור רבים, ביניהם סמי דייויס ג'וניור ואנטוני קווין. אריס גם הופיע מחוץ למועדון, באולמות גדולים, ובהצלחה גדולה.

בהמשך, כידוע, באה הנפילה הגדולה, לאחר שהמועדון הפך למקום מפגש של מאפיונרים, שהביאו סמים, ואריס סאן החל להשתמש בהם. כאשר אנשי המאפיה נעצרו בפשיטה של האפ.בי.איי, הוצע לו להעיד נגדם. הוא סירב, ריצה שנתיים מאסר ויצא מהכלא שבר כלי, שאמנם ניסה להתאושש ולחדש את הקריירה שלו, אבל מת בבודפשט ב-1992 , בנסיבות שאינן ברורות, הועלה גם חשד שנרצח. הוא היה רק בן 52 .

האמן האורח בסיבוב ההופעות בישראל, הנער נועם קניאל, עבר מהצלחה גדולה ומעמד של ילד פלא, בארץ ובאירופה, לקריירה סבירה כמוזיקאי ומלחין לסדרות טלוויזיה וסרטים. גם הוא עזב את הארץ, לצרפת. גם קניאל עבר טרגדיה קשה, כאשר אשתו מתה בגיל 23 , מסרטן. צעירה ממנו בשנה בלבד.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *