רוחה של יוליה

יונ 15

(צילום: ז'ראר אלון)

חיים נוי על "שליחותו של הממונה על יחסי אנוש" בתיאטרון הקאמרי: מחזה מרגש ופיוטי , משל על יחסי אנוש, כמיהה ויחסים בין אדם ורעהו.

 

 

"שליחותו של הממונה על יחסי אנוש" בתיאטרון הקאמרי הוא מחזה פיוטי אליגורי, בהפקה מרגשת ועם מוזיקה מהפנטת. א.ב. יהושע כתב את הרומן בשנת 2004 והוא עובד לסרט על ידי ערן ריקליס לפני 7 שנים, והיה מועמד לאוסקר כסרט הזר הטוב ביותר. אשתקד עיבד יהושע את ספרו למחזה ומסרו לבמאי איציק ויינגרטן, מנהל בית הספר לאמנויות הבמה בסמינר הקיבוצים, שם הוצגה. עתה מועלית בקאמרי ההצגה המושתתת על ההפקה ההיא, ועם חלק מיוצריה ושחקניה.

יהושע כתב בספרו כי זהו פסיון בשלושה חלקים שיש בו דילמה מוסרית, לא פוליטית, אלא סוציאלית דתית. ההצגה, כמו הספר, אינה מזהה בשמות את גיבוריה, למעט העובדת הזרה יוליה רגאייב, שנהרגה בפיגוע בירושלים. כתב מקומון המכונה "הנחש" מפרסם כתבה על כך שהעובדת הועסקה בניקיון במאפייה ותיקה ומנהליה התנכרו להרוגה, הזניחו אותה כשהייתה מאושפזת ולא סייעו למשפחתה. התברר שמפקח משמרת במאפייה התאהב בעובדת ושילם לה שכרה מספר חודשים, למרות היא כבר לא עבדה במקום. בעל המאפייה מטיל על מנהל יחסי האנוש להביא את הגופה לקבורה במולדתה, בכפר שכוח אל , כנראה בסיביר.לאחר מסע ייסורים, בדרך לא דרך בערבות המושלגות, מחליטה אמה של ההרוגה כי מקומה הטבעי של בתה למצוא מנוחת עולם הוא בירושלים – והמסע יוצא בדרך חזרה.

המיוחד בהפקה הוא שההצגה מלווה במעין מקהלה רוחנית, המספרת על המתרחש ומלווה גם את רוחה של יוליה. הבמאי ויינגרטן והשחקנים יצרו מחזה מרגש, המהווה משל על יחסי אנוש, כמיהה ויחסים בין אדם לרעהו. כבר כאן המקום לציין את המוזיקה המהפנטת והמרשימה של אלדד לידור שמוסיפה מימד יוצא דופן למחזה.

מיכה סלקטר מגלם את הממונה במשחק משובח ומרגש מאוד. אוהד שחר מרשים כ"ישיש", בעל המאפייה. הלנה ירלובה נהדרת כקונסולית במדינה של חבר העמים. אנסטסיה פיין המעולה מגלמת בכישרון רב את גרושתו של הממונה.

נדב אסולין ככתב המקומון שוב מגלה כישרון משחק מופלא והוא בהחלט ראוי למחמאות מיוחדות. שמחה ברבירו מגלם ברגש את מפקח המאפייה המתאהב ביוליה. ליאור לב מגלמת בחן רב ובנעימות את רוחה של יוליה. לאה שלנגר הוותיקה מגלמת את אמה של יוליה ומדגימה כיצד תפקיד אפיזודי הופך בביצועה למפגן משחק מרשים.

בסצנה המוצלחת עם הבנות, שכנותיה של יוליה, משתתפות נהר קורן, עמית סידי, סוזאנה פפיאן וענבל רז. הראל ליסמן מצוין כראש המקהלה. גם רפאל עבאס, ערן לחמן ומושיקו ששון המגלם את הפתולוג, מבצעים היטב את תפקידיהם.

פרידה שוהם עיצבה את התפאורה המוצלחת, המורכבת בעיקר ממגירות ארונות שהופכים לתנורי אפיה או מקררי גופות, והכל בצורה ייחודית ונפלאה. החדר של יוליה מאופסן בארון צר ובו ריהוט מיניאטורי, הברקה של מעצבת התפאורה והבמאי. טליה בק עיצבה את התנועה השמימית והנהדרת. ארנה ברנט שמעוני עיצבה תלבושות נאותות ויפות. מאיר אלון אחראי לתאורה הראויה.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *