רוקדים על הספקטרום

דצמ 02

(צילום מסך: יוטיוב)

(צילום מסך: יוטיוב)

הערב בערוץ 8 ישודר איך לרקוד באוהיו, סרטה של אלכסנדרה שיווה, על קבוצת צעירים ומתבגרים, כולם על מה שנקרא הרצף – או הספקטרום – האוטיסטי, המתכוננים לאחד האתגרים הקשים בחייהם: נשף ריקודים. את הרעיון הציע פסיכולוג המטפל בקבוצה, כדי ללמד אותם להתמודד עם חרדותיהם.
שיווה ליוותה אותם בהכנות לאירוע ובמפגשים הטיפוליים שלהם, בחנה את יחסיהם עם משפחותיהם ושמעה על שאיפותיהם וחלומותיהם. אחת מהן היא ג'סיקה, בת 22 המתגוררת בדיור מוגן ועובדת במאפייה לצד אוטיסטים אחרים, אובססיבית לאנימה (אנימציה יפנית), ולדבריה, "אני חולמת באנימה. אני מרגישה חלק מזה. חוץ מזה, בסרטי אנימציה לא שופטים אותך, כפי שעושים אנשים". מרדית'  בת ה-16 מבלה את רוב זמנה בחדרה, מול המחשב, מלקטת עובדות שונות מהאינטרנט. "עבור מרדית', לומר 'היי' למישהו זה כבר הישג עצום", אמרה שיווה.

היא בחרה בנושא הסרט משום לדבריה, "כבר נעשו סרטים לא מעטים על ילדים אוטיסטים, וזה חשוב מאוד, אבל כמעט ולא עוסקים בשאלה: מה קורה כשהם מתבגרים? האם הם (הכוונה לאוטיסטים בתפקיד גבוה), יצליחו למצוא עבודה? יצליחו לחיות באופן עצמאי בדירה משלהם? יהיו להם חברים, בני זוג? אלה נושאים שכולנו התמודדנו ומתמודדים איתם, אבל כשמדובר באוטיסטים, זה הרבה יותר קשה".
שיווה הוסיפה, "הצעירים האלה רצו להשמיע את קולם. לכן הסכימו להשתתף בסרט. בשבוע הראשון שלנו בקולומבוס, אוהיו, בכלל לא צילמנו. הראינו להם את הציוד, המצלמה, מכשיר ההקלטה. הסברנו איך ומה בדיוק אנו רוצים לצלם. רצינו שירגישו בנוח עם המצלמה".
שיווה אמרה שהסרט, שהוקרן בפסטיבל סאנדנס ושודר ב-HBO , עוסק, כמו סרטיה הקודמים, ב"אנשים שקשה להם להשתייך. אנשים שחיים בשוליים. אני חושבת שאנו יכולים ללמוד הרבה יותר על החוויה האנושית מאנשים שכל יום עבורם הוא מאבק".

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *