שידורים מיוחדים ליום השואה והגבורה

אפר 09

(צילום: יח"צ)

תוכניות תיעודה, עדויות של ניצולי שואה וסרטי קולנוע, ביניהם "התנגדות" (בצילום), ו"הפסנתרן", המבוססים על סיפורים אמיתיים, סיפור נקמתו של ניצול שואה באישה שהסגירה את אמו ואחותו לנאצים, ועדותה של מי שהייתה מזכירתו של יוזף מנגלה.

 

בערוץ ההיסטוריה, שידורי יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יוקדשו לעדויות של ניצולי שואה, המגוללים בסרטונים קצרים את סיפורם הקשה והמרגש, לצד מגוון סדרות וסרטי תעודה העוסקים בשואת יהודי אירופה מזוויות שונות.

"ילדי טהרן" עוסק בחילוצם הנועז של מאות ילדים יהודים יתומים מאירופה והבאתם לארץ ישראל במלחמת העולם השנייה. "הסרט האחרון של דונקל" מספר על צלם וחבר המפלגה הנאצית, שנישא ליהודייה, ונמלט איתה לא"י בשנות ה-30, והפך לבמאי מגויס להסברה הציונית. "הילדים של וולטר סוסקינד" מביא את סיפורו המדהים של יהודי גרמני ממוצא הולנדי שהציל בחשאי, יחד עם אשתו והולנדים חברי המחתרת, מאות ילדים יהודים בזמן השואה. "הנערים" עוסק בקינדרטרנספורט, הצלת מאות ילדים יהודים בשואה ע"י שליחתם לבריטניה, "הלוחם היהודי" עוסק בגבורת הלוחמים היהודים בצבאות בעלות הברית. כמו כן, ישודר מרתון של העונה השלישית של הסדרה התיעודית "לצוד את היטלר".

לצד הסרטים והסדרות הדוקומנטריות ישודרו גם סרטי קולנוע המבוססים על סיפורים אמיתיים  "התנגדות", בכיכובם של דניאל קרייג וליב שרייבר, המבוסס על סיפור הגבורה של האחים היהודים ביילסקי ומאבקם בנאצים ביערות מזרח אירופה, ו"הפסנתרן", סרטו של רומן פולנסקי בכיכובו של אדריאן ברודי, המבוסס על הביוגרפיה של ולדיסלב שפילמן, פסנתרן יהודי שהצליח לשרוד את השואה. פולנסקי, ברודי והתסריטאי רונלד הארווד זכו באוסקר עבור הסרט.

"רק לאלוהים מותר" (yes דוקו), סרטו של גד אייזן, מספר על סבא הֶנֶק שטלצר, שלא הוכר מעולם כניצול שואה, למרות שכל משפחתו נספתה והוא עצמו שרד את המלחמה ביערות מזרח פולין. נכדו, צפריר, רוצה לתקן את העוול ומתחיל לחקור את מעשיו של סבו באותה תקופה.

עדותו של הנק ביד ושם, שמתגלה לראשונה תוך צילומי הסרט, חושפת מעשה נקמה: הנק ואחותו הקטנה מירקה התחבאו באסם אצל איכרים פולנים, ונדמה היה שהם מצליחים להימלט מזרועות הנאצים. אלא שאז האישה שהחביאה את מירקה מכרה אותה בעבור כסף למשטרה. מירקה נלקחה ליער הסמוך ונורתה בראשה. בעודה גוססת מצא אותה אחיה הנק. במילותיה האחרונות היא בקשה נקמה ומתה. על-פי עדותו, לאחר המלחמה חזק הנק לכפר ונקם: הוא הרג ביריות את האישה שהסגירה את אחותו, ואת בּתה הקטנה.

העדות הזו לא נותנת מנוח לצפריר, ו-70 שנה אחרי האירועים הוא יוצא למסע בלשי. תוך שהוא נעזר בשברי אינפורמציות שהוא מחלץ מאִמו, ובחוקרים פולנים, הוא מבקש לאתר את משפחת הנרצחת ולהעביר מסר שהשאיר הסב בעדותו: "הנקמה שמורה רק בידי אלוהים, ולא בידי אדם".

ברקע החקירה צפות ועולות כל העת גם שאלות מטרידות על יחס הפולנים ליהודים בשואה, והתשובות המתקבלות, כמו בחיים, מטרידות. מתברר שסבא הנק שמר לא מעט סודות מתקופת המלחמה. כשהחוקרים הפולנים מגלים מסמך שמצביע על כך שהוא שהתגייס לאן.ק.וו.ד, אז זרוע השלטון הרוסי  בפולין.

בכאן 11 ישודר בערב יום השואה "הנאצי הטוב", קופרודוקציה ישראלית-קנדית, דוקו-דרמה על רופא יהודי-אמריקני שיוצא למסע חיפוש על מנת להבין מיהו אותו "נאצי טוב" שהציל את אמו בזמן השואה?  תוך כדי כך נחשף סיפור שלא סופר מעולם על הקצין הנאצי הבכיר, קרל פלאגה, שבחר להערים על מכונת ההשמדה הגרמנית, שהוא עצמו שירת,  על ידי בניית "מחנה עבודה"  שמטרתו האמיתית הייתה הצלת יהודים בווילנה. בסרט  שחזורים דרמתיים של האירועים שהתרחשו, לצד עדויות מרגשות של ניצולים שהיו אז ילדים וחיו עם משפחותיהם במחנה, תחת הגנתו של פלאגה. עוד בסרט, תיעוד  החפירות הארכיאולוגיות בשטח המחנה של צוות מדענים המשתמש בטכנולוגיות מודרניות  שמטרתן איתור עדויות היסטוריות לאירועים שקרו בו ולקבר האחים שבו נקברו היהודים שלא הצליחו לשרוד ונרצחו בידי אנשי האס אס. המבנים המקוריים של מחנה העבודה בווילנה עדיין עומדים על תילם, ובמגורי היהודים שנספו בהם מתגוררים כיום אזרחים ליטאים.

ב-HOT8  ישודר "ילדי הצללים", סרטה של נועה אהרוני, שבו, לראשונה, חושפים בני דור שני לשואה את סיפור ההתעללות הנפשית והפיזית שחוו מידי הוריהם, כאשר הטראומה של קורבנות השואה התבטאה בדרך בה נהגו בילדיהם.  

עוד סרטים בערוץ: "פלנטה אחרת", מסע מפתיע בתוך מודלים ממוחשבים של מחנה ההשמדה אושוויץ המעורר מחלוקת ושואל שאלות מוסריות חדשות ומרתקות. הסרט עוקב אחר יוצרי המודלים – תלמידי תיכון ישראלים, מעצב גרפי פולני, מפתח משחקי מחשב ישראלי, אדריכל גרמני והיסטוריון ישראלי – בתוך המחנות הווירטואליים שיצרו. האוואטרים של היוצרים משוטטים במחנה, תוך שהם חושפים את סיפוריהם ומניעיהם לבניית המודל. "מנגלה: המצוד אחר הפושע הנאצי", מביא את סיפור ניסיונות לכידתו של "מלאך המוות" יוזף מנגלה, שלב אחר שלב, תוך חשיפת עדויות ופרטים חדשים על המרדף אחריו שהעלה חרס בידיהם של טובי החוקרים בעולם, כולל המוסד הישראלי שהיה, ככל הנראה, הגוף הקרוב ביותר לתפוס את מנגלה. לפי עדותו של צבי אהרוני, שעמד בראש צוות המחפשים, המוסד הוסט מהמבצע לטובת החיפושים אחרי הילד יוסל'ה שוחמכר. בין היתר היו פרסומים שטענו כי רה"מ דאז, דוד בן גוריון,  לא אישר את חטיפתו של מנגלה בשל חשש מתסבוכת בינלאומית. חרף המאמצים להביאו לדין, הוא לא נתפס, ומת, כפי הנראה, בטביעה לאחר שלקה בשבץ מוחי בשנת 1979 מול חופי ברזיל.

בסרט "חיים גרמנים", ברונהילדה פומסל, שהייתה מזכירתו של יוזף גבלס, מראשי המשטר הנאצי, עורכת חשבון נפש נוקב מול המצלמות. בגיל 103 לפומסל כבר אין מה להפסיד. היא מאפשרת, באמצעות זיכרונותיה וכנותה הבלתי מתפשרת, הצצה אל עולמה הפנימי ועולמם של האנשים השקופים שהיו קשורים למפלגה הנאצית. באמצעות עדותה אנו יכולים לראות ולשמוע את אופי מחשבותיהם של אותם אנשים שפעלו כחוברים במפלגה הטרוריסטית כברגים קטנים במערכת. גרמנים שכמו פומסל ניצלו, ריצו את עונשם ועתה צריכים להתמודד עם הזוועות להן נתנו יד.

סרטים בערוצי הקולנוע

שידורים מיוחדים בחמשת ערוצי הסרטים של yes ובנוסף, תעלה ב-VOD קטגוריה חינמית עם עשרות סרטים, עלילתיים ותיעודיים. ישודרו בין השאר "הפסנתרן", "נער קריאה", "לבד בברלין" ועוד, וגם, בבכורה, "המסע של פאני", עם לאוני סושו וססיל דה פרנס, סיפורה האמיתי של פאני ואחיותיה הנשלחות למחנה ילדים בתחילת המלחמה, כדי לברוח מהכיבוש הנאצי של צרפת. עם התקדמות הגרמנים באירופה, ופרישתה של איטליה מהמלחמה, הילדים במעון נאלצים לברוח בעזרתם של המדריכים לשוויץ הניטרלית, דרך האלפים האיטלקים.

גם ב-HOT Gold ישודרו, החל ביום רביעי בצהריים, סרטים העוסקים בשואה. ביניהם, "יעקב השקרן", בכיכובו של רובין וויליאמס, כבעל בית קפה יהודי בפולין, המקים תחנת רדיו מחתרתית, בה הוא משדר מהדורת חדשות בדיונית, המעוררת תקווה בחיי הגטו. "להסתתר בדממה", בכיכובה של קלי מרטין, דרמה עפ"י סיפור אמיתי, המתרחשת בעיירה פשמישל בפולין, כאשר משרתת קתולית בת 17 מחביאה בעליית הגג שלה את המשפחה היהודית שמעסיקה אותה. רייצ'ל ווייז מככבת בדרמה הביוגרפית "הכחשה", כהיסטוריונית מוערכת הנלחמת על האמת ההיסטורית שהשואה אכן קרתה, לאחר שמכחיש שואה תובע אותה על הוצאת דיבה.

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *