אהבה בלתי אפשרית

מאי 19

(צילום: שמחה ברבירו)

חיים נוי על "ינטל" בבית צבי: הצגה מרגשת ונעימה, שזורה בשירים יפים ומוזיקה קולחת.

 

"ינטל" הוא מחזמר מרגש העוסק באהבה בלתי אפשרית בקרב קהילה חרדית בפולין בתחילת המאה העשרים, וגם בהתמודדות האישה היהודייה עם גישת הרבנות לאופן חינוכה. ההפקה בבית צבי מאופיינת בלהקה ברוכת כישרונות מעולים של שחקנים, רקדנים וזמרים, ושזורה בשירים יפים ומוזיקה קולחת .

הסרט ינטל שהופק ב-1983 ידוע בעצם בזכות ברברה סטרייסנד, שכתבה את התסריט עם ג'ק רוזנטל, ביימה ושיחקה ככוכבת הראשית. הסרט היה מבוסס על סיפורו של יצחק בשביס זינגר "ינטל בחור ישיבה" והיה גם בהשראת "הלילה השנים עשר" של שייקספיר. הפקת הסרט הייתה לחלום בלהות של סטרייסנד כיון שבמשך שנים הערימו עליה קשיים רבים ומכשולים. כך למשל, היא נאלצה להתאים את הגיל של ינטל (בת 16 במקור), כדי שתוכל לגלם את התפקיד. רק כעבור 15  שנים ו- 20 תסריטים שונים, הצליחה להתחיל בהפקה. הסרט זכה להצלחה רבה וגרף את פרס גלובוס הזהב ואוסקר לשיר הטוב ביותר.

הפקות של מחזמר על בסיס הסרט היו בישראל החל משנת 2009 , בתיאטרון הקאמרי ותיאטרון חיפה. המחזמר התבסס על העיבוד לבמה של בשביס זינגר ולאה נפולין והנוסח העברי נכתב בידי משה קפטן ודן אלמגור, שגם כתב את הפזמונים. יוסי בן נון הלחין את המוזיקה המקורית.

העלילה מספרת על ינטל, בתו של רב העיירה ששאפה ללמוד תורה וגמרא, חרף העובדה שלימודי התורה נמנעו מנשים. אביה הסכים ללמדה בסתר משום שהייתה למדנית מופלגת. עם מות אביה היא מחליטה לעזוב לעיירה אחרת כשהיא מחופשת לבחור ישיבה בשם אנשל. היא פוגשת באביגדור המאורס להדסה, אך האירוסין מבוטלים משום שלהורי הכלה נודע כי אחיו של  החתן המיועד התאבד בתלייה. אביגדור משכנע את ינטל להתחתן עם הדסה וכך יוכל לשהות במחיצתה. היא מסכימה לחתונה בלתי אפשרית זו משום שהיא בעצם אוהבת את אביגדור. הסיום הוא בלתי נמנע.

הבמאית מאיה שעיה חתומה על  הצגה מרגשת, קולחת, מרשימה ונעימה, ולרשותה עמדה להקה גדולה של שחקנים, זמרים ורקדנים, ובראש ובראשונה ענאל שדה בתפקיד ינטל, שהצליחה לגלם את הדמות בצורה מעולה. יש לה יכולות ווקאליות מצוינות ואפילו בפעמים שהיא לבד על הבמה הגדולה של תיאטרון רמת גן – היא כובשת את הלב.

נועם טל מבצע תפקיד משובח כאביגדור. רוני טל מגלמת בהצלחה רבה את הדסה. יש לה יכולות דרמטיות משובחות והיא אף מעלה לחלוחית בעיניה ועיני הצופים.

נעם בורלוס בולטת מאוד בתפקיד מוכר הספרים ומעין פרשן ההצגה. יש לה נוכחות בימתית חזקה, כישרון ווקאלי מצוין ומשחקה מותיר רושם עז. נעם גז מצוינת בתפקיד פרומקה החותנת המיועדת. יונס אמבאן ועמרי רוקסה כשמרל החייט וברל השולייה נהדרים בתפקידם הקומי. נטע בן אהרון טובה מאוד כשדכנית, ועוד תפקידים.

גם אביחי סזגר, נועה זערור, אלמוג כהן, שיר מרגליות, אלן ווקר, יוסף יצחק, עופר כהן, מעולים במגוון תפקידים.

תומר יפרח עיצב כוריאוגרפיה מרשימה. נטשה מנטל עיצבה תלבושות נהדרות, במיוחד של הבנות. אורי מורג עיצב תאורה ראויה. טל שדות אחראי לסאונד המוקפד. נועה אתגר עצבה תפאורה פרקטית .הניהול המוזיקלי של יוסי בן נון ומתן תלמי.

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *