אהבתם האסורה של זיסל ועזריאל

אוג 22

(צילום: אור דנון)

חיים נוי על "הנאהבים והנעימים" בתיאטרון בית ליסין: הצגה מרגשת ויפה עד כאב ע"פ סיפור קצר של יצחק בשביס זינגר, על אהבת גברים חרדיים בעיירה במזרח אירופה.

 

"הנאהבים והנעימים" על פי זוכה פרס נובל יצחק בשביס זינגר, בתיאטרון בית ליסין, היא הצגה מרגשת ויפה עד כאב, המאירה בזרקור צורב אהבת גברים, יהודים, חרדיים, בעיירה במזרח אירופה. ההפקה היא חוויה תיאטרלית, שזורה בעברית מליצית, משחק משובח, וכוריאוגרפיה מקסימה לצלילים ענוגים.

המחזה מבוסס על הסיפור הקצר "השניים", בשעתו מהפחות ידועים של הסופר, אשר עובד ונכתב על ידי ישראל זמיר המנוח, בנו של זינגר, והמחזאי מוטי לרנר. ההצגה כבר עלתה לפני מספר שנים בהבימה ובהפקה הנוכחית היא קצת שונתה והתווספו לה קטעי מחול מקסימים שמשכפלים את עוצמת החוויה.

העלילה המתרחשת בעיירה קטנה בפולין, עוסקת באהבתם האסורה של שני תלמידי ישיבה, זיסל ועזריאל. אביו של זיסל, רב הישיבה יודיל, מייעד לו את אסתר'ל לכלה, ואוסר עליו להמשיך וללמוד בחברותא עם עזריאל. במקביל, מייעדים לעזריאל את רייזלה, בתו של יודיל. עזריאל נמלט מאימת החתונה הכפוייה לעיר אחרת ואילו זיסל שנאלץ להינשא, מתחפש לאישה, נוטש את אשתו ונמלט אל אהובו. הם מנסים לחיות יחד בסתר, אולם אינם מצליחים להתיר את הסתירה בין אהבתם האסורה לבין אמונתם – עד לסיום הבלתי נמנע. צד קומי קטן בעלילה מתרחש כאשר זיסל הקרוי עתה זיסלה מקבל משרה נחשקת  – בלנית במקווה הטהרה שבעיירה.

יניב ביטון המקסים מגלם בקלילות ובמשחק מענג ויפה את אלחנן, הבדחן המספר, המוכן למכור כל מידע תמורת טיפ הגון. ידידיה ויטל מגלם את זיסל במשחק מרשים ומרגש. ניב ניסים מגלם את עזריאל בן זוגו ומשחקו מקצועי ומוצלח. סצנת הסיום הבועטת והדואבת היא מפסגת המשחק, למרות שחלקה בכלל לא מוצג על הבמה. יורם טולדנו, מבכירי השחקנים על הבמה, מגלם בהצלחה רבה את הרב יודיל ומשחקו הוא נוקב ומרטיט.

דניאל חבקוק מגלמת נפלא את רייזלה ומצליחה להפיק מהדמות את המיטב בזכות יכולות משחק ותנועה מקסימים. ספיר באומוול נהדרת כאסתר'ל הכלה הנבגדת ויש לה פוטנציאל תיאטרלי משובח. היא גם זמרת מצוינת (והולכת בדרכה של סבתה המנוחה אסתר באומוול שהייתה בשעתו הזמרת הראשית של האופרה הישראלית הראשונה).

קרן צור כרבנית אלקה, אמו של זיסל, מרשימה מאוד במשחקה ובתצורת ההגשה התיאטרלית המיוחדת, כפי שהיא בולטת מאוד בכל הופעה שלה על הבמה. מירי זהבי הנפלאה הצליחה לקחת תפקיד משני, פרומה החדרנית במלון, ולהפוך אותו לנקודת חן בולטת בהצגה, בזכות משחק קולח, מהוקצע וחייכני.  

הרקדנים – ניב אלבז, שמואל חלפון, אלדד לוי ועומרי סמסון – מפליאים בקטעי המחול המוצלחים ומשרים אוירה קסומה על כל ההצגה. שבחים מגיעים לתומר יפרח, מעצב הכוריאוגרפיה שהצליח להפיק קטעי תנועה נפלאים שבזכותם ההצגה היא קסומה ואפופת הילה של עולם ענוג ומרשים.

הבמאי עידו רוזנברג אחראי להצגה מוצלחת ויפיפייה. שני טור עיצבה תפאורה נאותה, כמו הריהוט הבוקע מן הקיר. אורנה סמורגונסקי עיצבה תלבושות מקסימות. אלעד אדר אחראי למוזיקה השמימית, וקרן גרנק לתאורה המוצלחת.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *