אוריה ברטל מבקש שתבינו

יול 20

(צילום: רן גרייס, גרייס דיזיין)

המוזיקאי, איש ההייטק, מומחה לביטלס ואספן התקליטים, אוריה ברטל, ישב לשיחה רצינית עם עצמו, ועל הסינגל החדש שלו, "את לא מבינה".

 

מי אתה, אוריה ברטל?

"אני מוזיקאי, בן 30, יליד ירושלים. גר במרכז מאז גיל 18. רוצה להגיד הרבה דברים קשים, אבל גם ליהנות תוך כדי. כותב שירים מהרגע שידעתי לכתוב, שר שירים מהרגע שידעתי לשיר. מנגן על הרבה כלים: גיטרה בס, גיטרה קלאסית, פסנתר, וטרומבון. בוגר מגמת המוסיקה של הצוללת הצהובה בירושלים, ובוגר בי"ס רימון".

השפעות מוסיקליות?

"זיכרונות הילדות המוקדמים ביותר שלי כוללים קלטות של ביטלס, פול סיימון וקט סטיבנס, בלופים אינסופיים. בגיל 14 גיליתי חנות תקליטים יד שניה בירושלים, והתמכרתי ללקנות תקליטים בזול. ככה יצא שכשכולם שמעו את שוטי הנבואה אני שמעתי שימי תבורי, וכשכולם שמעו בקסטריט בויז, העדפתי את בד בויז בלו, וכן הלאה. עד היום אני אוהב פופ, אבל של תקופות אחרות…"

 איך הגעת להקליט אלבום ראשון?

"בגיל 15 היה לי ולחברים הרכב שנקרא Doc1 ושם למדתי את יסודות הרוקנרול כמו 'שטיח זה הדבר הכי חשוב בשביל מתופף', או 'חשוב שפזמון יחזור הרבה פעמים בשיר, אם החלטת לקרוא לו פזמון'. הקלטתי לאורך השנים המון חומרים בבית, עד שמתישהו חברים שלי אמרו לי שאני חייב לעשות משהו עם כל החומר שלי".

למה הפקת את האלבום לבד?

"למדתי הפקה וסאונד בבי"ס רימון ורציתי להוציא לפועל את הגישות שקיבלתי, הן בצד של העיבוד והן בצד של ניהול ההפקה. בערך 50 אחוז מהזמן שביליתי ברימון היה בלהגביר הופעות של אחרים או בלהקליט אחרים. אתה לומד מזה איך צריך להתנהל באולפן, מה אומרים ומה לא וכו’". 

ספר קצת על איך נוצר השיר "את לא מבינה".

יום אחד ישבתי בבית עם אורגנית של ימאהה, לחצתי על מקצב Funk והתחלתי לנגן רצף אקורדים ולאלתר מילים. אחרי רימון הבנתי שעם כל הכבוד לכל התיאוריה, בסוף צריך לזרוק הכל מהחלון וללכת עם מה שפשוט ואמיתי. כשהגענו עם השיר הזה לאולפן ניסיתי לשמור על הגישה הזאת. כמו שלמדתי מהמפיק האגדי משה לוי: 'תן לנגנים כמה שפחות הוראות, ותאפשר להם להיות עצמם'. בכל שאר השירים בתקליט הזה ישבתי לנגנים על הראש עם תווים כתובים ולא עזבתי עד שזה עבד לי. כאן, אמרתי להם "נגנו Funk!”, וזאת התוצאה שאתם שומעים".

אז מה בעצם ניסית להגיד בשיר הזה?

"זה שיר על מישהי שמנסה לברוח מהבעיות אבל לא מבינה שהיא הבעיות. נראה לי שבכולנו יש מישהי שצריך לצעוק לה 'את לא מבינה!'".

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *