אז מי יותר פופולארי: הביטלס או ישו?

מרץ 07

(צילום מסך: דה ביטלס בייבל)

(צילום מסך: דה ביטלס בייבל)

החודש לפני 50 שנה (ליתר דיוק: 4 במרץ, 1966 ), התפרסם בעיתון הלונדוני איבנינג סטנדרט ראיון של מורין קליב עם ג'ון לנון. קליב הייתה כתבת מוזיקה ובידור מוערכת ויש אומרים שלנון בגד בה עם אשתו, סינת'יה, ועל קליב כתב את השיר Norwegian wood (שניהם, לנון וקליב, הכחישו). בכל אופן, באותו ראיון אמר לנון כך: "הנצרות תיעלם, תתכווץ ותימוג. אני יודע שאני צודק. כיום אנחנו (הביטלס), יותר פופולאריים מישו. ישו היה בסדר גמור. השליחים שלו היו סתמיים וטיפשים והרסו את זה בשבילי. אינני יודע מה ייעלם קודם, הנצרות או הרוקנרול".

מה בדיוק הוא אמר

ג'ון לנון הביטלס יותר פופולריים מישו ציטוט צילום מסך דה ביטלס בייבל

לא קליב ולא העורכים שלה בעיתון חשבו שיש משהו מיוחד ויוצא דופן בציטוטים האלה. עובדה שלא הופיעו בכותרת הכתבה ולא בכותרת המשנה. דבריו של לנון עברו מתחת לרדאר הציבורי בבריטניה. אף כומר לא הזדעק למען ישו והנצרות. אבל, באוגוסט, כאשר הביטלס יצאו לסיבוב ההופעות השלישי (והאחרון), בארה"ב, מגזין נוער אמריקאי בשם דייטבוק ציטט מתוך הראיון, והבלגן התחיל.
אנשי דת, בעיקר בדרום ארה"ב, השמרנית והגזענית, תקפו את חילול הקודש של הביטל הכופר מאנגליה. תקליטים של הביטלס נגרסו מתחת לגלגלי טרקטורים ונזרקו למדורות. הייתה פגיעה ממשית במכירת כרטיסים להופעות. בריאן אפשטיין, מנהל הלהקה, ארגן מספר ראיונות עם כלי תקשורת נבחרים כדי לאפשר ללנון להתנצל, או לפחות להסביר את דבריו.
לנון הסביר שאמר מה שאמר בגלל שהושפע מהספר קשר הפסחא  מאת יו סקונפילד, שגרס כי שליחיו של ישו, פאולוס והאחרים, סילפו את דבריו וכוונותיו. "ניסיתי רק לומר, בשפת העילגים שלי (לנון היה רחוק מאוד מלהיות עילג, אבל הבין שצריך להמעיט בערך עצמו עד כדי השפלה, כדי להציל את סיבוב ההופעות), מה הבנתי מקריאה בספר. אני יכול להאשים רק את עצמי. לא חשבתי מה יאמרו האנשים במרחק אלפי קילומטרים מאנגליה". הוא הוסיף, "אני יכול לומר שכיום אני יותר נוצרי מאי פעם. אני מאמין שהדבר שאנשים קוראים לו אלוהים מצוי בלב כולנו".
על התגובות הנזעמות בארה"ב, אמר לנון: "הזדעזעתי משריפת התקליטים. אפילו אמרתי שאינני רוצה להמשיך להופיע. לא הייתי יכול לחיות במקום שבו שונאים אדם עד כדי כך ומסיבות לא רציונאליות".
ג'ון לנון מנסה להסביר את עצמו

אגב, באחד הראיונות האחרונים שהעניק לנון, הוא התייחס לזעם האמריקאי נגד הביטלס בכלל ונגדו בפרט, ואמר שבדיעבד, הכל לטובה. "אם לא הייתי אומר מה שאמרתי, שעיצבן את הקו-קלוקס-קלאן (שהיו בין מובילי המחאה נגדו), אולי עד היום הייתי שר על הבמה עם שאר הפשפשים (התייחסות צינית שלו לחיפושיות). שאלוהים יברך את אמריקה ותודה רבה לך, ישו".
רק נותר עוד לברר מי יותר פופולארי (או "גדול", כפי שציטטו בטעות): ישו או הביטלס. ובכן, לפי הערכה, הביטלס מכרו למעלה מ-1.6 מיליארד תקליטים (אלבומים וסינגלים). מספר הנוצרים בעולם נאמד לפני כארבע שנים ב-31.5 מיליארד. ישו עדיין מנצח בגדול. כמובן, ב-2050 ייווצר שוויון במספר המוסלמים והנוצרים בעולם, אבל זה כבר סיפור אחר.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *