אחרי עשרים שנה

יול 14

(צילום: כפיר בולוטין)

חיים נוי על "סינית אני מדברת אליך" בבית ליסין: הצגה מרתקת ומרגשת עד דמעות שביימה  ציפי פינס, בביצוע מוקפד של להקת השחקנים המוכשרת. חוויה תיאטרלית.

 

"סינית אני מדברת אליך" מאת המחזאית והסופרת סביון ליברכט, בתיאטרון בית ליסין, היא הצגה נוקבת, מרגשת ומעניינת. הביצוע המוקפד של להקת השחקנים המוכשרת הופך את המחזה הנודע לחוויה תיאטרלית.

העלילה עוסקת במירי, המגיעה לדירת הוריה בשכונה עלובה בעיר, כדי לחתום עסקת מכר עם מתווך נדל"ן. מתברר כי לפני 20 שנה עזבה מירי את הבית בעיצומם של ימי ה"שבעה" על אביה ועכשיו היא שוהה שוב בבית שבו גדלה. הזיכרונות קשים, העבר מציף אותה ורוקם את הדמויות מחדש כאשר היא צופה בעלילות מן העבר שעיצבו את חייה. בבית חיו עימה הוריה ודודתה, ניצולי השואה שהיו קשורים בקשר אהבה סודי ומסובך. מתברר גם כי המתווך עצמו היה שכנה וליווה את חייה, והיה מאוהב בה, אז ועכשיו. הוא שחושף לפניה את הסוד מן העבר, מגלה לה כיצד סייע לאמא שלה החולה והנטושה וגם מגלה לה את אהבתו.

ציפי פינס, מנכ"ל התיאטרון, ביימה הפקה מרתקת ושזרה בה גם צחוק ודמע. התוצאה היא מעדן תיאטרלי שראוי לתשבחות. אין ספק כי ההפקה הצנועה הזו מהווה שוב ציון לשבח למחזה הקלאסי של סביון ליברכט.

קובי פרג' המעולה מגלם בכישרון וחן רב את שמעון המתווך. באחת הסצנות פולט שמעון כי באותה תקופה לא הייתה לילד עיראקי מצלמה. כידוע, קובי הוא בנו של מי שהיה הבעלים של פוטו פרג', החנות המיתולוגית בתל אביב, ובנעוריו היו לו דווקא מצלמות רבות.

דניאל גל המצוינת מגלמת את מירי הבוגרת והיא מרגשת מאוד ומרתקת. המפגש שלה עם דמותה מן העבר הוא עוצמתי ומניב לחלוחית קלה. מיטל נוטיק מעולה כמירל'ה הנערה ומרגשת במיוחד במונולוג הסוחף שהיא משמיעה ב"שבעה" לזכר אביה. מיטל היא זמרת נהדרת שנטלה חלק במחזות זמר רבים וכאן היא תגלית תיאטרלית מרשימה ומפגינה משחק דרמטי משובח המציף את עיני הצופים בדמע.

שירי גולן מצוינת כאימא, מרתה, ומגלמת את התפקיד ברגש ובעוצמה הראויה לתשואות מיוחדות. זיכרונות העבר ומחלתה משפיעים על התנהלותה, עד לסוף הבלתי נמנע. נמרוד ברגמן מגלם נפלא את אביה של מירי, אברם, אשר מצד אחד שואף להתקרב אל אשתו, הדוחה אותו בתואנות שווא, ומצד שני מסתבך בהרפתקת אהבים עם גיסתו.

לימור גולדשטיין גונבת את ההצגה והיא סוחפת ומרתקת בדמותה של הדודה קרולה. קטע יום ההולדת למירל'ה נהדר ומהווה שיר הלל להצגה המופלאה  הזו. לימור גם מרגשת כאשר היא שרה ביידיש.

כנרת קיש עיצבה את התפאורה המדויקת והראויה, בחלקה מאחורי מסך פרחוני שקוף שבו שוכן חדר השינה.  אורנה סמורגונסקי  עיצבה את התלבושות הנאות ובמיוחד בגדיה המרשימים של קרולה. קרן עיצבה תאורה מעולה. אמיר לקנר אחראי למוזיקה המקורית היפה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *