אסון אהבתם

ספט 05

(צילום: כפיר בולוטין)

חיים נוי על "קופסה שחורה" בתיאטרון בית ליסין: רומן המכתבים הנודע של עמוס עוז בעיבוד ובימוי של חנן שניר מוצג בהפקה מרשימה ומרגשת, עם להקת שחקנים משובחת.

 

"קופסה שחורה" נכתבה ובוימה על ידי חנן שניר על פי רומן המכתבים הנודע של עמוס עוז, וההפקה בתיאטרון בית ליסין היא מרשימה ומרגשת ומושתתת על להקת השחקנים המשובחת.

הרומן עוסק בסיפורו של המשולש הנצחי ובו נוטלים חלק אילנה ברנדשטטר, פרופ' אלכס גדעון בעלה לשעבר ובעל ממון, ומישל סומו, בעלה השני, חרדי הרואה שליחות בפדיון כל שטח בארץ ישראל השלמה. המעגל נסגר כאשר הגרוש לוקה במחלה ממארת וימיו ספורים והוא מבקש לשוב אל משפחתו ולפצח את מהות יחסיו עם אשתו לשעבר. בעלה הנוכחי מנסה להלך בין הטיפות ולבסוף מאיים לשים קץ לנישואין. בין לבין גולש הסיפור אל תחילת הדרך של המעורבים בעלילה. אנו חוזים בתמונות מתקופת אהבתם של אילנה ואלכס בתקופת השרות בצבא, שם הוא היה מפקד חסר רגשות.

אילנה התגרשה מאלכס לפני שבע שנים. היא אם לבועז, בנם המשותף, המורד באורח החיים המשפחתי. אילנה נישאה מחדש למישל סומו הדתי ולהם בת משותפת, יפעת הפעוטה. אילנה לא מסוגלת להרפות מאהבתה הראשונה ואחרי שנות שתיקה היא כותבת לגרושה. העלילה סוחפת אותנו אל מערכת היחסים והתשוקה האוחזת בכל גיבורי המחזה. עוד מככבים עורך הדין מנפרד זקהיים, בא כוחו של אלכס, ורחל, אחותה של אילנה.

ההצגה מבוססת על המכתבים בין הדמויות. כל אחת מן הדמויות המתכתבות ברומן שונות זו מזו באופיין ובדמותן ושם הרומן מבוסס על הקופסה השחורה שמצויה בכלי תעופה ושיט, שבאמצעותה ניתן לפענח את הקורה ואת אשר התרחש. הקופסה ברומן אמורה לפענח את אסון אהבתם ונישואיהם של אילנה ואלכס.

מיכל שטמלר מגישה חוויה תיאטרלית בתפקיד אילנה. משחקה הוא מרגש ביותר, בעל עוצמה בימתית יוצאת דופן, בפרשנות העדינה שהיא מעניקה לדמות.

נמרוד ברגמן בתפקיד אלכס מעניק לדמות חיות וקשיחות ולקראת הסיום, כאדם חולה אנוש, ועדיין בעל יכולת קיומית נפלאה, הוא מציג בפנינו משחק רווי רגש .

יורם טולדנו מגלם בכישרון דרמטי משובח את מישל סומו. משחקו כובש ומצטיין, הוא מדבר בעגה טיפוסית למוצאו ומפזר פניני לשון משובחים.

נועם טל כבועז משחק היטב את הנער המתבגר המורד בחיי המשפחה האומללים ומוצא עצמו מידי פעם בכלא, נזקק לסיוע אביו החורג ואביו הביולוגי, היושב בניו יורק ומשגר אליו תמיכה כספית..

יובל ינאי מצוין כעורך הדין המסור של אלכס, הנאלץ להיכנע לגחמותיו הכספיות. לפעמים הוא כובש את הבמה במשחקו.

קרני וקסלר שיחקה יפה מאוד את הילדה יפעת. מעיין וייסברג המוכשרת מוצלחת מאוד כרחל, ועוד תפקידים.

התפאורה הפרקטית והמוצלחת של ערן עצמון מורכבת ממסגרות מתכת שבחלל שלהן מתרחש העלילה. אולה שבצוב עיצבה תלבושות נאות. זיו וולושין עיצב תאורה ראויה. המוזיקה של יוסי בן נון היא מקסימה. לשבחים מיוחדים ראויה מעצבת התנועה שרון גל, בזכות ריקודי הטנגו בלב העלילה ובסיומה, ריקודים מרשימים המבטאים בעצם את כל רחשי הלב של המשתתפים.

אין ספק כי ההצגה והבימוי של חנן שניר הם עוצמתיים ומעניקים לצופים חוויה של משחק תיאטרלי מוקפד ומוצלח.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *