בוגי יעזור

יונ 09

(צילומים: יוסי צבקר)

חיים נוי על "שחק אותה, סם" בבית צבי: הצגה מוצלחת, נוטפת הומור אינטליגנטי נוסח וודי אלן, מצחיקה ועם זאת מרגשת. קומדיה מדרגה ראשונה.

 

"שחק אותה, סם" מאת וודי אלן, בבית צבי ברמת גן, היא הצגה שנונה ומצחיקה עד דמעות, ועם זאת מרגשת, אינטליגנטית ונוקבת. אלן כתב את המחזה בשנות ה-70 ובמקור העניק לו את השם "אספירין לשלושה". מאוחר יותר, שינה את השם בעקבות טקסט שנלקח מהסרט הנודע "קזבלנקה", עם המפרי בוגרט ואינגריד ברגמן. בסרט, ברגמן מבקשת מהפסנתרן: נגן זאת שנית, סם – כשהיא מתכוונת לנעימה שהזכירה לה את אהבתה לבעלים, אותו גילם בוגרט. המתרגם לעברית שאולי לא היה מודע לרקע, סבר כנראה כי מדובר במילה פליי במובן לשחק, ולכן קרא למחזה "שחק אותה, סם". מכל מקום כך השתרש שם המחזה בעברית וכך הוסיפו לתרגמו.

העלילה עוסקת באלן, מבקר קולנוע נוירוטי שאשתו ברחה ממנו, והוא נעתר לזוג ידידיו דיק ולינדה, למצוא לו אישה כלבבו. הנשים שהם מכירים לו נוטשות אותו במהרה, שכן חרף כל מאמציו, נחשף ברגע האמת אופיו הנוירוטי וחסר הביטחון. הניצוץ נדלק דווקא בינו לבין לינדה, אשת ידידו, והוא נקרע בין אהבתו אליה לבין המחויבות לדיק. אלן נעזר בחבר דמיוני  בהחלטותיו ובהליכותיו עם נשים: המפרי בוגרט, בוגי, לא פחות, אליל הנשים וכוכב "קזבלנקה" וסרטים רבים אחרים. בוגרט מלווה אותו בכל צעדיו ואולם הוא מתפוגג בסוף הידוע מראש, כאשר קרן אור חדשה חודרת לחייו של אלן.

מיטקו בוזקוב ביים הצגה מוצלחת ונוטפת הומור אינטליגנטי נוסח וודי אלן, ובזכות להקת השחקנים המוכשרת הקהל מתענג על קומדיה מדרגה ראשונה שגם הרציניים ביניהם לא יתאפקו ויגעו בצחוק רם.

גל זק מגלם נהדר את אלן הנוירוטי, ספק כדורי הרגעה וגם אספירין לכל דכפין ומשחקו מוצלח מאוד, הזוי ומשובב נפש. לעיתים ניתן לחשוב שוודי אלן עצמו ניצב שם על הבמה ומלהטט במשפטיו האבסורדיים . קטע הריקוד הוא מצוין.

דקל לוי חייק מגלם  דיק מעולה, עורך דין  הצמוד לטלפון ביתי ישן ומעדכן כל העת על מקום המצאו למעין מזכירה נסתרת. טל בלנק מצוינת כלינדה והסצנות בגילומה (רוב הזמן), הן מבריקות ויפות ומוכיחות שהיא שחקנית עם פוטנציאל מוצלח ביותר.

רון שמוקלר הוא שחקן מצוין ועושה תפקיד מוצלח מאוד בדמותו של בוגרט מהסרט קזבלנקה המלווה את אלן, ומגלם אותו היטב.

שקד פרקש מגלמת באורח מבריק את כל הבנות שאלן פוגש  ומשחקה מוצלח מאוד, משעשע וראוי לציון משמעותי. עדן טל מרשימה בתפקיד ננסי, גרושתו של אלן, ומשחקה הוא מעולה, פתטי כהלכה, ובנוי נהדר.

התרגום של אלי ביז'אווי הוא קולח ונהיר. סשה ליסנסקי עיצבה תפאורה פרקטית ויפה. לנה רומננקו עיצבה תלבושות נהדרות, במיוחד בקטעי ההזייה של הבנות. אורי מורג עיצב תאורה מוצלחת. תומר יפרח עיצב נהדר את התנועה והריקודים הנוירוטיים. הבמאי מיטקו בוזקוב ערך גם את המוזיקה הנאותה.

"שחק אותה, סם" היא הצגה מבריקה, עם טקסט הומוריסטי חד כתער, קומדיה נפלאה שתשרה על הצופים ערב של נחת והנאה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *