בסלון עם קלפטר (והאקסלי ולוי)

יונ 14

(צילום: אביבה גולדברג בן חיים)

סוואן בנד, ההרכב של נועה שמר וירון אמיתי, הוציא אלבום בכורה עם שירים שכתבו, חלקם בשיתוף פעולה עם אגדות רוק ישראלי. שמר וירון מספרים, בלעדית ללהיטון.קום, על הקשר החם עם יצחק קלפטר ועל השיר המפתיע שכתב רוב האקסלי, יוצא להקת הצ'רצ'ילים.

 

נועה שמר וירון אמיתי הקימו את sawn band לפני כשלוש שנים מתוך אהבה משותפת למוזיקת הרוק-פרוג שנעשתה בארץ בשנות השבעים והשמונים.

לאחר שחיממו את הופעותיהם של דיפ פרפל ואלן פרסונס פרוג'קט, הקליטו השניים את אלבום הבכורה, lost in outer space הזמין להאזנה ביוטיוב, ולהורדה בבנדקמפ.

באלבום תשעה שירים שכתבו שמר ואמיתי לצד שירים של עמי לוי, רוב האקסלי (הצ'רצ'ילים) ויצחק קלפטר. יחד עם האלבום הוציאה הלהקה את הסינגל "פגישה קבועה", המתאר נקודות בציר הזמן של החיים, באמצעות הצצה אל הסלון. החדר המרכזי בבית משמש כאן במה ותפאורה לדרמות הקטנות בחיי איש משפחה. המלים נכתבו בהשראת ביקור בביתו של קלפטר עצמו והוא הלחין את השיר, ניגן בו וגם הצטלם לקליפ, אותו מגדירים חברי ההרכב כ"קליפ חברתי", בו השתתפו שמר, אמיתי ואוהדי ההרכב, כל אחד מהם הצטלם בסלון ביתו עם משפחתו.

לדברי שמר, "ירון הפגיש אותי עם קלפטר ערב אחד בדירתו. הגענו עם כלי נגינה. קלפטר השמיע לנו כמה לחנים, ניגן בגיטרה ושר. אני רשמתי את האקורדים. שנינו התרגשנו מהמעמד. כתבתי את המלים ללחן שלו מתוך רצון ליצור שיר משותף, אבל גם חששתי שלא יאהב את הטקסט (בדרך כלל אני לא כותבת מילים). להפתעתי הוא התלהב, ונתן את ברכתו. הוא גם קפץ עם ירון לאולפן והקליט ליינים מהממים בגיטרה חשמלית. כך קרה שהוצאנו שיר משותף, סוואן בנד ויצחק קלפטר, וזה מרגש מאוד".

הקשר בין אמיתי לקלפטר נוצר לפני שנים רבות. "פגשתי אותו במקרה בפאב השופטים, בתל אביב", סיפר ירון. "התחלתי לדבר איתו, סיפרתי לו שאני אוהב את לחניו ותוך כדי השיחה אמר לי יצחק שהוא מעוניין שיתרגמו את שיריו כדי לנסות לשווקם גם בחו"ל. הצעתי לתרגם את שיריו לאנגלית. הוא אמר לי שישמח ושאתקשר אליו ברגע שיהיו לי מספר תרגומים. תרגמתי, הקלטתי על גיטרה ושרתי באנגלית. נפגשנו שוב, השמעתי לו ויצחק אהב את התרגומים. סיפרתי לו שאני גם כותב ומלחין בעצמי ובנוסף גם מתעסק בקולנוע. מאז, ב-1998 , נוצר בינינו קשר אמיץ של חברות.  אנחנו נפגשים בביתו, בפאב או בית קפה בתל אביב, ומדברים המון, על החיים, מוזיקה, עולם הבידור ועוד ועוד. כשיש לי שירים חדשים, אני מנגן עבורו ושואל לדעתו. כך גם כשהוא כותב משהו חדש. אפשר לומר שיש עזרה הדדית.

יצחק גם הצליח לשכנע את 'כוורת' שאתעד אותם במסע ההופעות שלהם בארה"ב. תיעדתי גם את ההופעה של כוורת בהיכל התרבות שהם קיימו לצורך גיוס הכסף עבור יצחק, לניתוח מורכב להסרת גידול מראשו.

התארחתי אצלו במשך שבוע בבוסטון, כשעבר הקרנות לאחר הניתוח. שם גם הלכנו להופעות בלוז ולחנויות מוזיקה וגיטרות.

אנחנו חברים מעל 20 שנה, והחברות שלנו נשארה יציבה לאורך השנים.כשיצחק מתאשפז בגלל בעיות הבריאות שלו, אני עוזר ככל יכולתי. הוא כבר יותר מחבר, בשבילי יצחק כמו בן משפחה".

מלבד קלפטר, האלבום כולל עוד שיתופי פעולה מעניינים. נועה שמר סיפרה: "ירון, שנושם מוזיקה בכל דקה מחייו, מצא דרך אל ליבם של יוצרים שונים שאת המוזיקה שלהם הוא שומע מגיל צעיר מאוד. גם עם רוב הקאסלי הוא יצר קשר, והם חברים עד היום. האקסלי שמח מאוד לתת לנו שיר (Silver train), ואף כתב מלים ללחן שלי, שירון שלח לו בלי שידעתי (אני בחיים לא הייתי מעיזה לעשות דבר כזה). השיר נקרא Other worlds, ושם טוב לוי מתארח בו, בחליל.

שיר נוסף באלבום הוא של עמי לוי, שהוקלט בעבר הרחוק במסגרת 'פרויקט פלורידה'. בועז כהן שידר שיר מתוך הפרויקט, ואני שמעתי והתלהבתי. לימים, כאשר הכרתי את בועז אישית, ביקשתי ממנו את ההקלטות של הפרויקט הזה, שמועלם לא יצא לאור. מתוכו בחרנו ירון ואני את השיר Just a simple trick of mind, שהתאים לנו כמו כפפה ליד, בגלל הדו-שיח בין גבר לאישה. זה הפך להיות הסינגל הראשון שלנו. שאר השירים הם שירים מקוריים של ירון או שלי.

האלבום כולו הוא מעין מעבדה למוזיקה שמושפעת מאוד משנות ה-70, אבל נכתבת כאן ועכשיו. זה לא אלבום שמנסה לרכב על גלי הנוסטלגיה, אלא מנסה להתחקות אחרי השורשים המוזיקליים של אז, לתרגם אותם למוזיקה של היום ולנסות ולהביא את אותן האיכויות אל הסאונד של ימינו.

אנחנו מקווים שהצלחנו".

 

רוב האקסלי על תרומתו לאלבום של סוואן בנד:

Robb Huxley

Just noticed that you can now listen to Swan Band Album "Lost In Outer Space" This is honest to goodness good quality music. Love it more and more each time I listen to it.
I was delighted when they asked to include a song of mine which is one of my favorites and means a lot to me #6 Silver Train. They also gave me the opportunity to write lyrics for Noa's melody on #9 In Other Worlds" which is a true memoir of how I met my wife Efrat on Nordau Boulevard in Tel Aviv in 1968 when I was in the Churchills.

האלבום המלא:

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *