ברוקלין, 1937

יול 11

(צילום: מרב דרור)

חיים נוי על "יומן חוף ברייטון" בבית צבי: הפקה מענגת, חוויה תיאטרלית מרשימה בזכות הבימוי ולהקת השחקנים המוכשרת.

 

"יומן חוף ברייטון" המוצג בבית צבי הוא מחזה נודע פרי עטו של המחזאי ניל סיימון. ההפקה, בבימויה המשובח של ליאת פישמן לני, היא מרשימה ומרגשת. חוויה תיאטרלית מענגת בזכות הבימוי ולהקת השחקנים המוכשרת.  

המחזה הוא החלק הראשון מטרילוגיית יוג'ין, השם המשותף לשלושה מחזות שכתב סיימון. יומן חוף ברייטון הועלה על הבמה ב-1983, "טירונות" ב-1985 ו"בדרך לברודווי", שהועלה ב-1986. שלושת מחזות הטרילוגיה עוקבים אחר נעוריו ובגרותו של יוג'ין ג'רום והם מהווים בעצם אוטוביוגרפיה של המחזאי.

"יומן חוף ברייטון" הועלה על במות ברחבי העולם, הופק לסרט וגם בארץ הוצג בבתי ספר למשחק, בהבימה ובקאמרי. העלילה עוסקת במשפחה יהודית בברוקלין, בשנת 1937 , ובמרכזה הנער יוג'ין, עתיר ההורמונים. ההצגה מסופרת מפיו של יוג'ין או ליתר דיוק מיומן הזיכרונות שלו. הוא מספר על אמו, עקרת הבית קייט, המנהלת ביד רמה את משפחתו קשת היום. אביו ג'ק העובד במספר עבודות כדי לאפשר את קיום המשפחה. דודתו האלמנה בלנש ושתי בנותיה המתגוררות איתם בבית צפוף. סטנלי האח הבוגר שאינו מצליח להחזיק מעמד במקום עבודתו, כיון שיש לו עקרונות וכבוד עצמי.

תומר יפרח, שחקן בעל פוטנציאל רב, מרשים בתפקיד יוג'ין וראוי לתשואות. הוא מצחיק ומרגש ואין ספק כי הוא כוכב ההצגה.

גל שטרית, שחקנית מקסימה וכישרונית, מגלמת נפלא את נורה, מושא אהבתו של יוג'ין. נורה מבקשת להתקבל למחזמר בברודווי ולזנוח את לימודיה. יש לה חלומות, אך המציאות והחלטת המשפחה משנות אותם.

מעין רחימה, שחקנית מוכשרת ובעלת פוטנציאל אדיר, מגלמת את לורי, האחות השנייה, החולנית, לדברי אמה. מעין מגישה משחק מצוין ומעניקה לצופים חוויה דרמטית, מרגשת ומענגת.

בתפקיד האם קייט מופיעה נוי בן ברית המעולה, והיא משחקת באורח מצוין. הקטע בו היא מבקשת מאחותה לעזוב את הבית הכורע מעומס כלכלי קשה, הוא מרשים ומרגש.

קרינה שניידרמן משחקת היטב בתפקיד הדודה בלנש. ירון חנונה המרשים מוצלח ואמין בתפקיד האח הבוגר סטנלי.

רועי הדס טוב מאוד כג'ק אבי המשפחה המתמודד עם בעיות פרנסה קשות בתקופת השפל הכלכלי בארצות הברית וסובל מבעיית בריאות.

ליאת פישמן לני ביימה את המחזה באורח מצוין וערכה גם את הליווי המוזיקלי המקסים והתקופתי. היא שזרה בהצגה תנועה קסומה וכמה הברקות בימוי וסצנות נפלאות, כמו הארוחות עם בני הבית שהן תנועות מחול מרהיבות.

התרגום החדש של אביהוד תדהר הוא קולח ועכשווי. תרצה שץ עיצבה את התפאורה המעולה ואת התלבושות היפות ואייל דניאל את התאורה הראויה.

יומן חוף ברייטון הוא מחזה מרגש, קולח , מותח ומענג המעניק לנו חוויה תיאטרלית משובחת בזכות הבמאית, השחקנים המוכשרים וההפקה המוצלחת.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *