האמת המרה מתבררת לאט

נוב 14

(צילום: גארי נופין)

חיים נוי על "מיכאל, שם זמני": האם זו אופרה? מחזמר? הצגה? מופע כזה לא ראיתי מעולם, ואין ספק שהוא עתיד להפוך לקאלט. חוויה ווקאלית מיוחדת וקסומה.

 

אין לי מושג מה ראיתי בדיוק, השבוע. האם היה זה מחזמר, קונצרט ואולי אופרה? מופע כזה לא ראיתי מעולם: 10 זמרים-שחקנים הציגו ושרו הצגה שהיא סוג של מחזמר מעורבב עם אופרה, כשהם מלווים בידי היוצר המנגן על פסנתר, וכל זאת בדירת פנטהאוז מרווחת ברחוב דיזינגוף בתל אביב. האירוע כבר עלה במספר מקומות והוא מתמקד עתה בהצגות בכורה בדירה הגדולה שבה מסובים הצופים, במספר שורות, חלקם על כסאות וחלקם על ספה, לאחר שהתכבדו לפני כן בתקרובת נדיבה .

מולם, בשורה ארוכה, הסבו הזמרים, לפניהם פרוסים דפי טקסט ופרטיטורה. בצידי האולם פורט על הפסנתר היוצר, הבמאי, המלחין  והמחבר – גון הלוי. השחקנים שהם גם זמרים מוכשרים מופיעים ברובם בתיאטראות השונים. הפעם הם נוטלים חלק במיזם ייחודי, קסום שמרתק את הצופים.

העלילה עוסקת בנועה ודור, זוג צעיר המצפה לילד ראשון. אולם, במקום לצאת למסע הורות מלא שמחה, הם נקלעים למערבולת מכאיבה שיוצאת מכלל שליטה. הרופא מספר להם כי התינוק נולד עם תסמונת נדירה ומת לאחר לידתו. הזוג כואב, אולם הם חושדים כי מדובר בקנוניה רבתי של חטיפת תינוקות ומסירתם לאימוץ. כאשר הם פוגשים עוד יולדת עם סיפור דומה, הם מבקשים יחד עם הוריהם לפתוח בחקירה. אולם, משום מה איש לא מאמין להם, לא המשטרה וגם לא קרובי משפחה. האמת המרה מתבררת לאט והתוצאה הסופית היא בלתי נמנעת.

הדרמה הטרגית הזו מושרת בידי כל הנפשות הפועלות, כמו אופרה. גם הטקסטים מושרים, כמעט כולם. אבל, זו לא בדיוק אופרה אלא מעין מערבולת של אופרה עם מחזמר, הצגה וקונצרט מושר, כאשר היוצר, גון הלוי, פסנתרן וירטואוז, מפיק מהקלידים מנגינות רגועות, מלודיות וגם פראיות וקצביות.

הגר פז (ששיחקה במחזמר "תרגיע"), מגלמת בחן רב את נועה, ואיתמר אלבז מגלם את דור בעלה. השנים, זועמים ועצובים, משלימים זה את זו בשירה ובטקסט משובחים. גל חזאז (אחת מתגליות המחזמר "לעבור את הקיר"), מגלמת נפלא את אפרת, אמו של דור, והיא מעולה בשירה ובמשחק. אסף לוי (שחקן, וממתרגמי "תרגיע"),  טוב מאוד כבעלה של אפרת שרון בן דרור המצוינת, שחקנית במספר תיאטראות, מגלמת את חברתה של נועה והיא זמרת מופלאה. אליה וקס שרה ומגלמת יפה מאוד את היולדת השנייה. סתיו צוברי מפליאה כמלצרית בשירה אופראית ובטקסט מושר מקסים. אגב, היא גם מלצרית ב"לעבור את הקיר", וגם שם בולטת בתפקיד האפיזודי. נגה קדם בעלת יכולות ווקאליות מעולות. גל זק בתפקידי הרופא ושר הבריאות, משחק היטב. גאיה קלם בעלת הקול המשובח מופיעה במגוון תפקידים.

המופע המיוחד הזה ראוי למשכן תיאטרלי ואין ספק שהוא עשוי להפוך למעין קאלט. השחקנים משקיעים אנרגיה רבה ולאחר המופע הם ממש מותשים, ולכן יש שני קאסטים ליצירה המוזיקלית הזו. ייתכן שראוי היה לקצר מעט את המופע, אולם הוא בהחלט מהווה חוויה ווקאלית מיוחדת וקסומה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *