הגן נפתח

יונ 28

(צילום: יוסי צבקר)

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על עבריה, בבית צבי: מופע מרשים משירי רחל, נוגע ללב, שהעניק קורת רוח והנאה לצופים באולם.

 

עבריה – שירי רחל בבית צבי הוא מופע מוזיקלי מרשים וקסום משיריה המולחנים של רחל המשוררת, רחל בלובשטיין סלע, מהבולטות בשירה העברית, שמתה משחפת בגיל 40 .

רחל נולדה ברוסיה ושם החלה לכתוב שירים ברוסית. היא החליטה לעלות ארצה, למרות שתכננה ללמוד אמנות ופילוסופיה באיטליה. במושבה רחובות הכירה את אהובה הראשון, נקדימון אלטשולר. מרחובות עברה לחוות כנרת ושם הכירה את ברל כצנלסון וא.ד. גורדון, וגם את אהובה השני, זלמן רובשוב, לימים זלמן שזר הנשיא השלישי. רומן נוסף היה לה עם מיכאל ברנשטיין שהכירה במהלך השתלמות חקלאית בטולוז.  לימים, חזרה ארצה ואל קבוצת דגניה בכנרת, אך חלתה בשחפת וסולקה מן הקיבוץ מחשש שתדביק את החברים. רחל מצאה דירה קטנה בתל אביב, ברחוב בוגרשוב של היום. ימיה האחרונים עברו בבית מרפא והיא הלכה לעולמה בבית החולים הדסה בלפור בעיר. טרם מותה עוד הספיקה להיפרד מאהובה הראשון, נקדימון, שכבר היה אז נשוי ובעל משפחה. רחל הקדישה משיריה לכל חבריה ומאהביה. רבים משיריה הולחנו בידי מלחינים שונים, הפכו לנכסי צאן ברזל בזמר הישראלי וזכו לביצועים מרטיטים וענוגים.

צביקי לוין כתב וביים את 18 השחקנים-זמרים המשובחים במופע מרשים, נוגע ללב, שהעניק קורת רוח והנאה לצופים באולם. אלווירה כוחנוף, המורה המיתולוגית לפיתוח קול והדרכה קולית, הצליחה להפיק מהזמרים צלילי קסם וביצועים מקצועיים מעולים. עידו מנור הדריך את המקהלה וניהל מוזיקלית את המופע עם ארנון זיו שגם עיבד ונגן על הפסנתר. דפנה פרץ עיצבה תלבושות יפיפיות ודולב ציגל את התאורה המרשימה.

טל צ'רנובסקי המיוחדת, הפליאה בשיר גן נעול, שלדעת מפרשיה של רחל הוקדש לשזר וביטא את כאבה בשל חוסר נכונותו לסייע לה. זמר נוגה, שבוצע בידי כל הלהקה, הוקדש למיכאל ברנשטיין.

רותם מלר הנהדרת שרה בין היתר, את ואולי, שביטא את געגועי המשוררת לימי העונג בתקופה שהייתה בדגניה. טירל יגוני הצטיינה בשירים יש ונדמה ולא פעם בקיץ. הדרה דדון הנהדרת הרטיטה את הקהל בשיר בגני נטעתיך, ואחרים.

יש לציין גם את אסתי אסרף המוכשרת והמצוינת, דלית דוד הנעימה והכשרונית, ענת שרון המעולה, גל שדה בעלת גון הקול הנפלא, ובכלל את כל הלהקה שהפליאה בהרמוניה ובביצועים: הדר ברנשטיין, שירלי לב ורטהיימר, חן יוסף, שי לוי, רועי מלכה, ויקטור סבג, ראובן עמנואל סמל, רשף ספר, דותן עמרני ומיכל פרדקין.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *