הזיות וזיכרונות

יול 02

(צילום: ז'ראר אלון)

חיים נוי על "לזרוס" במרכז עינב בתל אביב: מחזמר הרוק משירי דייויד בואי, בכיכובו של הזמר אדם, הוא מפגן מרשים של מוזיקה ועבודת וידיאו ארט, אך התוכן משמים.

 

"לזרוס" הוא מחזמר רוק משירי הזמר והמוזיקאי המנוח דיוויד בואי. ההפקה העולה במרכז עינב בגן העיר בתל אביב היא מפגן מרשים של מוזיקה ועבודת וידיאו ארט נפלאה, משובצת בזמרים מעולים, אך התוכן שלה משמים ולא מעניין.

המחזמר נכתב בידי דיוויד בואי ואנדה וולש, בהשראת הסרט על האיש שנפל לכדור הארץ (בכיכובו של בואי), וכלולים בו שיריו של המוזיקאי המנוח שמת לפני 3 שנים מסרטן הכבד. זהו הפרויקט האחרון עליו עבד. יצוין כי הטקסט של המחזמר תורגם לעברית בידי דניאל אפרת, אך השירים מושרים באנגלית, שפת המקור.

העלילה עוסקת בתומס ניוטון שנפל ארצה מכוכב אחר והוא שרוע במיטתו, בביתו הגדול, שתוי ואפוף זיכרונות על אהבת חייו שאבדה. אל הבית מגיעה נשמה אבודה אחרת שעשויה לגאול אותו מייסוריו ולטענתה היא אותה האהובה האבודה שנהרגה בתאונה. במקביל אנו צופים בבן דמותו של ניוטון שהוא בעצם זיכרון, או הזיה, וסביבם שורת אנשים שהם הזיות וזיכרונות.

הזמר אדם מגלם את ניוטון והוא רובץ רוב המחזמר במיטתו. אדם, שהיה זמר נערץ בשעתו, מוכיח לנו כי עדיין הוא זמר מעולה ומצליח להשמיע את השירים בסגנונו של בואי.

לצידו מופיע הזמר דוד לביא, מיוצאי "כוכב נולד", כבן דמותו של ניוטון והוא מרשים ביכולת ווקלית ובביצועים משובחים.

הזמרת המצוינת ובעלת הקול הייחודי, תאי (תמר תאי עמר), יוצאת "דה ווייס", נפלאה בביצוע השירים. היא מגלמת את בת דמותה של אהובתו האבודה ועוטה לבן ופאה בלונדית.

זוהר בדש הוא שחקן מנוסה וזמר מבריק, אין ספק שהוא אחד מכוכבי המחזמר והביצועים שלו הם מופתיים.

הזמרת דיאנה גולבי שמגלמת את המטפלת של ניוטון, היא זמרת ענקית ומרשימה. השחקן זיו פלג מפגין יכולת מצוינת גם בהגשת שירים (נדמה לי שזו פעם ראשונה שלו במחזמר). רותם כץ מרשים מאוד ביכולת משחק ושירה. אנטון מקלנקו הוא שחקן רב יכולת.

את המשתתפים מלווה שלישית בנות נהדרת: עמית זיתון, המוצלחת והמרשימה, בקול תנועה ובמשחק, אדוה סבג המשובחת שיש לה נוכחות בימתית נאה, והרקדנית עופרי לסקי המקסימה שכאן גם שרה.

הבמאי אבישי בן גל העלה הפקה דומה מאוד להפקות שהיו בחו"ל והתמודד עם זמרים מוצלחים, שרובם אינם שחקנים. ימית אטיאס היא בימאית שותפה. תומר כהן, מנהל המרכז,  הוא המפיק בפועל.

תות מולאור עצבה את התנועה היפה והמוצלחת. במבי פרידמן עצב את התפאורה הראויה. אלה קולסניק עצבה את התלבושות המהממות. ליאור מיטל עצב את התאורה שיש לה תפקיד נכבד בהפקה.  אמן הסאונד,אלעד דדון  עיצב את הסאונד שהיה מוצלח מאוד, נקי ומלוטש.

ז'ראר אלון וקרן אלון אחראים לוידיאו ארט המדהים עם האפקטים המרשימים. למעשה אחד האלמנטים המשובחים ביותר בהפקה. אריאל קשת וגיא פרטי אחראים לניהול המוזיקלי המוצלח והאיכותי. הנגנים הם גל גולני ואריאל קשת לסירוגין, יוני גבורה, גיא פרטי, אילן צמיר ונועם שחם.

אבל הבעיה עם המחזמר הזה שהוא דחוס, משמים, אינו ברור תמיד ובעצם מביא את שיריו של בואי למי שאוהבים את שיריו של הזמר המנוח. נוסף לכך, לא מצאתי הדרכה קולית בהפקה וזהו אחד הגורמים החשובים ביותר בכל מחזמר.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *