החיים על פי אוליב

נוב 09

אוליב קיטרידג' (צילום באדיבות yes )

אוליב קיטרידג' (צילום באדיבות yes )

הערב ב-yes OH , הפרק הראשון במיני-סדרה אוליב קיטרידג', בכיכובבה של פרנסס מקדורמנד, ע"פ ספרה זוכה פרס הפוליצר של אליזבת סטראוט.

 

אליזבת סטראוט כתבה ספר, לדבריה מדובר בעצם באוסף סיפורים קצרים, המתרחש במשך למעלה מחצי-מאה בעיירה קטנה בניו אינגלנד, מנומנמת ושלווה לכאורה, אבל מתחת לפני השטח מבעבעים פשעים, טרגדיות, אהבות אסורות. הסיפור מסופר מנקודת מבטה של אוליב קיטרידג' (פרנסס מקדורמנד, פארגו), מורה למתמטיקה בחטיבת הביניים. היא נשואה לרוקח הנרי (ריצ'רד ג'נקינס, עמוק באדמה), הורים לכריסטופר (ג'ון גלאהגר). ביל מאריי מגלם את ג'ק, אלמן, המתחבר לאוליב.
מקדורמנד, אשתו של הבמאי ג'ואל כהן (וגיסה של אית'ן כהן), אמרה שזהו אחד התפקידים המהנים ביותר בקריירה שלה, "עסיסי, כמו ארוחת-שלוש-מנות, כולל הקינוח. אחת הסיבות שחשבתי שאני מושלמת לתפקיד היא שעשיתי קריירה כשחקנית-משנה, מגלמת דמויות-משניות לצד הדמות הראשית, בדרך כלל גבר. אפשר לומר שאוליב היא שחקנית-משנה שצריכה להיות הכוכבת".
היא הכירה היטב את הספר ואת הדמות. "בספרות, קיימות נשים מרשימות רבות, נשים אמיתיות, שלמות, שלפעמים מרביצות גרעפץ או יש להן נזלת. אין נשים כאלה בקולנוע. לא רבות. רציתי להעביר את אוליב מהספר, למסך. אי אפשר לעשות זאת בסרט קולנוע באורך 90 דקות. מיני סדרה בת ארבע שעות, כמו שלנו, היא הרע במיעוטו. שש שעות יותר טוב, לטעמי".
אוליב מזדקנת במהלך השנים, כמובן, משמינה, קצת מזניחה את עצמה. מקדורמנד, בת 57 , נאלצה להצטלם בחליפות גוף, ששינו את המראה החיצוני. "זה היה קשה במיוחד בימים חמים", סיפרה לאתר NPR . "אני במנופאוזה (תקופת המעבר), וגלי החום שעברו עליי לא עזרו".
הצופים פוגשים את אוליב והנרי כשהיא בת 45 והוא מבוגר ממנה בעשר שנים. מקדורמנד: "היא נמצאת במשבר עמוק. הזיכרונות מציפים אותה. אוליב היתה בת 13 כשמצאה את גופת אביה, שהתאבד. הוא היה בן 45 . כעת, כריסטופר הוא בגיל שבו נחשפה לטראומה הקשה הזאת. החוויה גרמה לה לפחד להתקשר לבן שלה, להתמסר לו באהבה ללא תנאי. כך גם ביחסיה עם בעלה. רק בשלב מאוחר יותר היא מבינה שהנרי תמיד היה, תמיד יהיה אהבת חייה האמיתית".

טריילר

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *