הכנסה צדדית

ספט 30

הפושעים החדשים (צילום: ז'ראר אלון)

הפושעים החדשים (צילום: ז'ראר אלון)

חיים נוי על הפושעים החדשים, של עדנה מזי"א. קומדיה על משפחה נורמטיבית במשבר כלכלי שמוצאת פתרון מפוקפק אך משתלם כדי להיחלץ מהמצוקה.

 

"הפושעים החדשים" היא קומדיה קלילה ומבדרת שרקחה עדנה מזי"א (כתיבה ובימוי), אודות שיטה כלכלית חדשה ליציאה ממשבר במשפחה מהוגנת והעולה בימים אלה בתיאטרון הקאמרי. הצגה חסרת יומרות ושנועדה לבדר ולספק עונג תיאטרלי קליל.
מזי"א הצליחה ללהטט עם להקת שחקנים מוכשרת בראשות סנדרה שדה הנפלאה ורבקה מיכאלי שגונבת את ההצגה בדמות הסבתא האלצהיימרית, שכנראה היא האדם הרציני היחיד בעלילה.

ההצגה מתבססת על רעיון דומה לזה של "הכול בגן", שהוצגה אשתקד בתיאטרון באר שבע, ומוסיפה טוויסטים שונים ומשונים עד לסוף הנכון לדעת החברה המהוגנת. כך אנו מוצאים את תחילת המחזה נפגש עם סופו באותו המקום שאליו הוא ראוי להגיע.

העלילה עוסקת במשפחת ספקטור שבתה שוהה בחו"ל לצרכי כתיבת ספר ויונקת משאבים כספיים מהוריה לצורך קיומה. הבן נשוי לאישה חובבת קניות ויחסיהם עגמומיים. בבית מתגוררת גם הסבתא, הלוקה באלצהיימר, שקועה במשחקי טאבלט ילדותיים, אך הגיגיה הם בהחלט רציניים ובוגרים. אריה (אוהד שחר), אבי המשפחה, מועסק בקרן משפחתית שירדה מנכסיה והוא עומד בפני פיטורים. אשתו, דורינה (סנדרה שדה), המנהלת את ענייני הבית ביד רמה ובאילוצי תקציב. בעקבות מריבה קטנה שגורמת לדורינה  לעזוב זמנית את הבית, היא עדה לניסיון שוד של יצאנית. דורינה נחלצת לעזרתה ומניסה את השודד. היצאנית, נעמי (רותי אסרסאי), מציעה לדורינה הצעה עסקית שקשה לה מאוד לסרב לה, נוכח מצוקות העתים. דורינה מוצאת עצמה מנהלת בית בושת, בו עובדות מספר בנות, במסווה של סדנת בישול. מכאן ואילך העלילה מתפתלת ויוצרת מצבי צחוק קלים עד לסיום המהוגן, לדעת המחזאית.

ההצגה קולחת ואין בה רגע דל. הטקסט שנון ומהיר, השפה חייה ועכשווית. יש מספר הברקות בימוי ודיאלוגים שנונים. סצנה זכורה במיוחד היא קטע החלום הספרותי של הבת הצעירה, במבי (יעל טל, המפגינה משחק נכון ונאות), שבה כל הבנות ולקוחותיהן יוצאים בריקוד קצבי וסוער.
סנדרה שדה, חיית במה תוססת ומקצועית, משחקת נהדר בתפקיד בעלת הבית השמרנית המוצאת עצמה עצמה עוסקת בתחום חדש והזוי ומצליחה בו דווקא לא-רע. רבקה מיכאלי, פרפורמרית שהבמה נתונה לחסדיה ושחקנית מופלאה, היא זו שגונבת את ההצגה בדמות אנקה, הסבתא הלוקה באלצהיימר, אבל כנראה די צלולה בקלחת המטורפת שסביבה. משחקו של אוהד שחר אמין, טוב מאוד וראוי לשבח. רותי אסרסאי מוכשרת ומקצועית. ערן שראל מגלם את שמשון, אחד הלקוחות, והבמאית מנצלת את סגולותיו הגופניות של ערן, שחקן משובח, כדי להפיק ממנו עוד קצת צחוקים. אם כי , לדעתי, לא בהצלחה גדולה. רוני שיינדורף (הבת, סיגל) שוזרת במשחקה גם את יכולותיה המקצועיות כרקדנית מוכשרת. מיכאל אלוני ( עילאי, הבן הנשוי שלא באושר לשרית, תמר שם אור), משחק ברור ואמין. תמר היא מוכשרת ונעימה. ערן עצמון עיצב את התפאורה היפה והפרקטית. אורנה סמורגונסקי עיצבה תלבושות נאות. אסף תלמודי אחראי למוזיקה המעולה. קרן גרנק עיצבה תאורה מוצלחת, ושי סוזאנה אחראי לכוריאוגרפיה הנהדרת.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *