המצעד שעבר: 24 בינואר, 1975

ינו 24

השבוע לפני 45 שנה, בכל מצעד דורג במקום הראשון שיר אחר. בלועזי של גל"צ, הקרפנטרס בלהיט ששמו מעיד על התקופה: עברית גבוהה במקום עברית בגובה העיניים, של יום יום. אז למה להסתפק ב"בבקשה אדוני הדוור" אם אפשר בנוסח מליצי "בבקשה ממך". כולה פליז מיסטר פוסטמן.

בשידורי ישראל, כלומר קול ישראל, במצעד הלועזי ששודר ברשת ב' (הגל הקל, כמו שזה נקרא אז), פול מקרטני ולהקת כנפיים בשיר שיצא אך ורק בסינגל ובבריטניה הגיע למקום השלישי, "חוותו של ג'וניור", ג'וניור'ס פארם.

במצעדים העבריים, בגלי צה"ל, שלמה ארצי בשיר ששר עם להקתו, גברת תפוח, "היי ליזה" (הופיע אחר כך באלבום "את ואני"). במצעד המתחרה, אורי שבח, בשיר שזכה בפסטיבל הזמר המזרחי, "ארץ אהובה". עוד מתוך אותו פסטיבל: "הביתה" (שרה בדישי), ו"שבת המלכה" (עפרה חזה).

גם פסטיבל שירי הילדים שהתקיים בחנוכה תשל"ה, סיפק למצעד להיטים: "שובב עם לב זהב" (ששי קשת), "בן" (נתנאלה), ו"למה הגדולים לא לומדים מהקטנים" (דודו זכאי).

לצד להיטי הפסטיבלים צריך וחשוב להזכיר עוד שיר אחד, להיט גדול וחד-פעמי של הלהקה מאשדוד, ציפורי השיר, "בלדה למנקה הרחוב". מקום תשיעי בגל"צ, 17 בשידורי ישראל.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *