השטן ומר בן חיים

אוק 24

(צילום: כפיר בולוטין)

חיים נוי על "ברוכים הבאים לגיהנום" בתיאטרון בית ליסין: החיים, המוות ומה שביניהם, בפנטזיה קומית על טבע האדם, בכיכובם של אבי קושניר ויורם טולדנו.

 

"ברוכים הבאים לגיהינום" בבית ליסין היא חוויה תיאטרלית מצחיקה, פנטזיה קומית, קולחת ומוצלחת, העוסקת בטבע האדם, בחיים שלאחר המוות ומה שביניהם. הבמאית דפנה זילברג ולהקת השחקנים המשובחת העלו קומדיה ראויה לשלהי ימי הקיץ ולתקופת הבחירות הרותחת.

המחזה שכתב רמי ורד עוסק באבי בן חיים, גרוש וחסר פרוטה, המנסה נואשות לשנות את מזלו. הוא מעדיף להשקיע בטופס לוטו במקוםי פלאפל ומגלה לתדהמתו שזכה בפרס הגדול של 120 מיליון ₪. אבי קופץ משמחה ואז…הוא מת מדום לב. הוא מוצא עצמו במחלקת טרום גיהינום, שם ממתינים לשיבוץ סופי. סמי, השטן בכבודו ובעצמו, ראש מחלקת גיהינום ביקום, מציע לאבי בן חיים עסקה: הוא יגלה מה החטא הנורא ביותר שלו והקשר עם הממתינים עימו באולם, ואז, אם יצליח, יוחזר לחייו הרגילים, בעולמנו. סמי, שם חיבה לסמואל, מנסה פעם אחת לעשות משהו טוב, אבל הכול מסתחרר והאירועים מקבלים תפניות, עד לסיום הבלתי צפוי, אך המתאים לאווירה ולבקשת הקהל, שתמיד מצפה לסוף טוב.

אבי קושניר מגלם  את אבי בן חיים בכישרון רב, במימיקה ובטקסט שנון וחד. קושניר הוא בית ספר למשחק ולקומדיה תיאטרלית, והתוצאה היא גם מבדחת עד עליצות כרונית, אבל גם מרגשת מאוד. מאחורי התפתלה מצחוק קורע גברת נכבדה ורעמי הצחוק שלה ליוו את ההצגה עד לסיומה, וגם הפריעו לתשומת הלב הנדרשת. לרגע חשבתי שאולי כדאי היה לסמי לקטוע את הצחוק הפרוע ולדומם אותה בשרביט הקסמים, אבל מצד שני, צחוקה הוסיף למוזיקה הנפלאה של אלעד אדר.

יורם טולדנו המרשים, מבכירי שחקני הבמה, מגלם נפלא את סמי השטן, מעין פקיד אפור הממונה על הרוע בעולם ומרשה לעצמו גם לדמוע מאירועים מרגשים.

זוהר מידן, שחקנית טובה מאוד, מגלמת נפלא את צרקא, סגניתו של השטן, שעליה להתמודד עם קהל דורשי השרות באולם ההמתנה שנים רבות, וגם לנהל את מהלכיו של הבוס.

קרן מור-מישורי ראויה לתשואות מיוחדות בזכות משחקה המעולה כבקי, אמו של אבי, ולא אחת היא גונבת את ההצגה בזכות משחק קולח ומצוין, מימיקה וכישרון מתפרץ.

יעל וקשטיין הנעימה והמוצלחת מגלמת במשחק מוקפד ויפה מאוד את אדל, הנערה שנורתה בידי מחבל בפריז. יש לשחקנית זו פוטנציאל נכבד בעולם התיאטרון.

טל דנינו מצוין כסוחר הסמים הקולומביאני. עודאל חיון מגיש משחק מעולה כנוכל בכרטיסי אשראי. סולימאן חוסייסי מגלם נפלא את חמודי, המחבל הערבי שנהרג בתאונת עבודה, ואיש לא מבין איך בעצם הגיע לזירת ההתרחשות בהצגה.

אדם קלר עיצב תפאורה מוצלחת. אורנה סמורגונסקי עיצבה תלבושות נאות וקרן גרנק את התאורה הנאותה. אריאל נ. וולף אחראי לתנועה היפה.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *